HOME
odkaz

Taste the theater

Děkujeme, že jste s námi ochutnávali divadlo!


Tato stránka nyní slouží jako archiv akce:


 

 

 

Milí zájemci a rodiče,

Bohužel jsme nuceni Vás informovat o zrušení letošního workshopu Ochutnejte divadlo.

Důvodem je momentální situace v rámci zdraví a také trvající odstávka divadla nařízená vládou kvůli koronaviru.

V plánovaném termínu již bude obnoven provoz divadla a proto není možné, aby se náš workshop mohl konat.


Moc nás to mrzí a doufáme, že nám zanecháte Vaši přízeň i na příští rok, kdy se ve zdraví a radosti znovu potkáme!

Děkujeme a přejeme hezké léto.

Monika Tomková a Michaela Raňanská

Organizátorky workshopu Ochutnejte divadlo

Divadlo F. X. Šaldy, Zhořelecká 344/5, 460 01

 

 

OCHUTNEJTE DIVADLO 2019

 

5. – 9. 8. 2019 proběhne v Malém divadle již tradiční letní workshop zaměřený na herectví a tanec

 


Těšíte se na náš workshop už po několikáté, nebo jste na našich stránkách poprvé?

Tak či tak jste tu správně!

 

Jaké dílny nás letos čekají?

Herecká dílna – Jan Jedlinský a Pavel Richta

Taneční dílna – Rory Ferguson

Tvoř, tvore! – Zuzka Kráľová

Dílna kjógenu – Igor Dostálek

 

Účastníci se mohou těšit na našlapaný program plný pohybu, divadla a jedinečných zážitků. Pětidenní intenzivní práci zakončíme společným programem, představením v sále Malého divadla před živým publikem.

 

PRO KOHO JE DÍLNA URČENA? Pro všechny od 10 let se zájmem o divadlo, tanec, pohyb, hru a různé formy sebevyjádření.

 

Účastníci budou rozděleni do menších skupin podle věku (děti, mládež, dospělí) a ve vzájemné spolupráci pak na konci workshopu vytvoří autorské představení. Náplní prvních čtyř dní bude intenzivní tvůrčí práce rozdělená do jednotlivých dílen pod vedením profesionálních lektorů. Každý účastník navštěvuje všechny dílny a ochutná tak divadlo z různých stránek.

 

Pátý den se do celé skládačky přidá poslední důležitý prvek: živé publikum. Proběhne premiéra autorského představení – vystoupení pro veřejnost v Malém divadle. Zde budou mít účastníci workshopu možnost předvést, co se během předchozích dní naučili a zužitkovat nabyté zkušenosti. Večer bude zakončen drobným občerstvením a volnou zábavou.

 

Každý den se sejdeme v 9 hodin a divadlo opustíme až kolem 18. hodiny, proto budou pro účastníky zajištěny obědy a pitný režim, toto už je zahrnuto do ceny workshopu.

 


Kapacita kurzu je momentálně naplněná, je zde ale možnost zaregistrovat se jako náhradník.


Cena kurzu pro děti do 15 let je 1.700,- Kč

Cena kurzu pro starší 15 let je 2.000,- Kč

Do 30. 6. 2019 je možné využít slevu za včasnou koupi! (viz info níže)

 

Máte zájem o divadlo, tanec, pohyb, hru a různé formy sebevyjádření. Chcete se přihlásit? Pojďme na to!


Přihlášku (varianta PDF), která zároveň slouží i jako vstupní dotazník, nám v případě zájmu zašlete na adresu rananska@saldovo-divadlo.cz. S odpovědí vám přijde variabilní symbol, který poslouží k bezproblémové platbě.

 

Máte-li dotazy, neváhejte napsat e-mail: rananska@saldovo-divadlo.cz, nebo volat na tel.: 737 454 266.

 

Chcete získat slevu? Tak to si pospěšte, sleva za včasnou koupi trvá jen do 30. 6. 2019.

 

Další příležitostí získat zlevněné kurzovné je členství v divadelním klubu pro mládež: Více informací o možnosti stát se členem klubu efix.

 

Cena kurzu po slevě:

Pro děti do 15 let je 1.500,- Kč

Pro starší 15 let je 1.700,- Kč

 

Zálohu prosím uhraďte ve výši 500,- Kč na účet divadla u České spořitelny: 5604292/0800. Celou částku prosím uhraďte nejpozději do 31. 7. 2019 na týž účet. Jako variabilní symbol platby uvádějte prosím číslo, které obdržíte e-mailem a do zprávy pro příjemce uveďte jméno účastníka.

 

Odesláním přihlášky potvrzujete souhlas se zpracováním osobních údajů v rámci evidence a administrativy související s workshopem Ochutnejte divadlo.

V případě odhlášení do 21. 7. 2019 je storno poplatek 20 % z ceny dílny. Odhlášení méně než 14 dnů před zahájením dílny je storno poplatek ve výši 40 % z ceny dílny. Při zrušení přihlášky v den zahájení dílny je storno poplatek ve výši 70% z ceny dílny.

OCHUTNEJTE DIVADLO 2019 probíhá s podporou projektu Mezinárodní spolupráce divadel J-O-Ś v Trojzemí Německo-Polsko-Česká Republika (číslo projektu: 100268427), financovaný z dotačních prostředků Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020.Ohlédnutí za předchozími ročníky:

 

 

OCHUTNEJTE DIVADLO 2018


 

V roce 2018 se opět s podporou projektu Mezinárodní spolupráce divadel uskutečnil 13. - 17. 8. 2018 workshop, kde se přes padesát báječných a talentovaných účastníků pustilo s vervou do těchto čtyř dílen:

 

Herecká dílna: Petr Hanák, Jan Jedlinský

Taneční dílna: Mischa Hall

Dílna autorského psaní: Mathej Thomka

Commedie dell'arte: Jáchym Kučera, Maddalena Rossi


 

Zeptali jsme se lektorů jednotlivých dílen na pár otázek…

 

Kdybyste měli jedním slovem vystihnout workshop OCHUTNEJTE DIVADLO, jaké by to bylo?

Petr Hanák (herecká dílna): Zázrak

Jan Jedlinský (herecká dílna): Půlmaraton

Mischa Hall (taneční dílna): Refreshing

Jáchym Kučera (dílna Commedia dell’arte): Dechberoucí…

Maddalena Rossi (dílna Commedia dell’arte): Energie!

Mathej Thomka (dílna autorského psaní): Intenzívní!


Překvapil Vás někdo z účastníků něčím, co byste na své dílně nečekali?

Petr Hanák: Milé překvapení bylo, když jedna skupina odmítla dělat jednu věc na závěrečný výstup, ale byla ochotná pracovat i nad rámec dílny ve svém volném čase a přijít s náhradním řešením. Překvapovaly mě také mnohé texty vzniknuvší v literární dílně.

Jan Jedlinský: Účastníci z nejstarší skupiny elánem, nejmladší naopak disciplínou (čekal bych to naopak). Řada účastníků všeho věku pak překvapila prací s textem: někdo na papíře, jiní na jevišti.

Mischa Hall: Ano, byl jsem překvapený, jak moc děti dřely v pátek oproti pondělku. Myslím, že i ony byly překvapené.

Jáchym Kučera: Především jsem byl překvapen pohybovou zdatností některých účastníků. Zvládnutí, alespoň na základní úrovni přemetů stranou (hvězdy, rondaty) a kotoulů bych předpokládal. Ale že jeden z účastníků bez mrknutí oka vystřihne "Araba" (přemet stranou bez opory rukou) bych opravdu nečekal. S velkou radostí jsme okamžitě a rádi v rámci workshopu dell'arte (tedy specifikovaného stylu pohybového divadla) hledali, jak tyto dovednosti zapojit do připravovaného závěrečného výstupu. Ale i mimo akrobatické dovednosti, které jsou spíš bonusem, byla veškerá aktivita všech účastníků obdivuhodná.

Maddalena Rossi: Děti byly velmi talentované.  Nečekala bych takový zájem o commedii dell'arte a o těžkou práci s maskou.

Mathej Thomka: Kurzom autorského písania sa venujem už takmer 20 rokov, takže prekvapiť ma len tak niečo nedokáže. Ale viacero mladých autorov ma potešilo. Napriek tomu, že sa takmer nikto z účastníkov autorskému písaniu pred workshopom nevenoval vzniklo pár textov, v ktorých autori by mali vo vlastnej literárnej tvorbe rozhodne pokračovať. Veď sa stačí začítať do zborníka, ktorý vznikol na Ochutnejte divadlo.


Posílila Vás práce s dětmi? Měla pro Vás práce s dětmi smysl?

Petr Hanák: Práce s nimi smysl rozhodně měla. Už proto, že většina účastníků na workshop jde o vlastní vůli, protože právě chtějí čas trávit smysluplně. Důležitější je, jestli nakonec odcházeli s pocitem, že to "trápení" mělo smysl. Ale vzhledem k tomu, jak po celý týden všichni ochotně "ochutnávali" to z divadla, co jsme jim "servírovali", tak jsem optimistický. Posílilo nás to všechny. Účastníci si každý den prošli zápřahem odpovídajícím všednímu dni prvních dvou let studia na umělecké vysoké škole a myslím si, že se ctí. A na hranice svých sil jsme si sáhli i my, lektoři. Protože nás ještě čekala každý večer příprava na další den. Ne snad, že bychom zanedbali přípravu před workshopem, ale snažili jsme se při vymýšlení programu vycházet z účastníků, jejich možností a jejich výstupů toho kterého dne napříč dílnami.

Jan Jedlinský: Nevím, jestli posílila. Rozhodně mě ale těšila a je to cenná zkušenost. Smysl pro mě samozřejmě měla, a doufám, že pro všechny zúčastněné.

Mischa Hall: Když pracuješ s dětmi, tak potřebuješ dát víc energie a pozornosti. Ale co jim dáváš, dostáváš zpátky. Byla to odměna!

Jáchym Kučera: Těžko říci jestli posílila. Je to správné slovo? Nabila mě a nabíjí mě neustále. Spíš bych to pojmenoval, jako práci s lidmi co zpravidla mají velkou energii a nebojí se ji investovat. To je parádní práce jak u dospělých, tak u dětí, které mají ve většině případů energie pochopitelně více. Především bylo zajímavé střídání skupin od nejmenších, po skupinu nejstarších účastníků (vlastně téměř mé vrstevníky). U dětí v nejmladší skupině stačí jejich energii (které mají spousty) jen nasměrovat určitým směrem. Teenageři a dospělí potřebují trochu víc postrčit k určitému úkolu a občas se u nich může projevit určitý blok (ze strachu či studu). Jsem ale moc rád, že na workshopu Ochutnejte divadlo 2018 se tyto bloky ve všech skupinách dílen objevily jen v titěrném až zanedbatelném měřítku a kolektiv byl velmi tvůrčí. (Nechci, aby to znělo jako klišé, ale…) Práce s dětmi má obrovský smysl! Děti jsou bezprostřední, rychle reagující a velmi kreativní pokud pro to mají prostor. Především v dnešní době, kdy se zdá, že jsou děti rozptylovány různými médii a díky tomu se odklánějí od sportu, četby a dalších aktivit – jakou může být i divadlo. Ano, to se může zdát jako problém, ale jak je vidět na velké účasti na workshopu Ochutnejte divadlo, tak i na jiných workshopech, na kterých se aktivně podílím, nebude to s rozptýlením a nezájmem tak horké. Zájem o práci na sobě a svých možnostech u dětí stále trvá. Což je dobře, ne?

Maddalena Rossi: Ano, měla a jsem příležitost "zkoušet" svou metodu s různě starými dětmi.

Mathej Thomka: Práca s najmenšími je vždy inšpiratívna, majú svoje svety, svoje pohľady a „nekontrolujú“ si svoje myšlienky. Ich kreatívne svety sú vždy bohaté a rozdielne od dospelých.  Po literárnej stránke je však pre nich náročnejšie sa vyjadrovať písomne. Ale akákoľvek práca s textom má pre deti zmysel, či text použijú literárne, v hereckej improvizácii alebo príbehovej vizualizácii tanečného pohybu.


Užili jste si to?

Petr Hanák: Jo, a moc!

Jan Jedlinský: Užil. Letos jsem měl možnost se koncentrovat více na lektorství, produkce se beze mě obešla. Takže supr!

Mischa Hall: Naprosto! Jsem fakt rád, že jsem měl šanci pracovat s účastníky i ostatními lektory.

Jáchym Kučera: Doufám, že si to užili účastníci! Já si to užil a moc. Nezapomenu na jednu "partičku" ze skupiny nejmladších, která mě nikdy nenechala v klidu, ať jsem se hnul kamkoli… Jsou super!

Maddalena Rossi: Velmi jsem si to užila!

Mathej Thomka: Samozrejme. Bolo to náročné, inšpiratívne, muselo sa veľa improvizovať a využívala sa každá minúta. Obdivoval som všetkých účastníkov, ako zvládli päť dní prebiehať medzi viacerými druhmi umenia a v každom urobiť kus práce.


Poslední slovo či věta na závěr?

Petr Hanák: Určitě chci poděkovat všem účastníkům, že nám na těch pět dní odevzdali svou důvěru a že do toho šli naplno, protože dát v padesáti lidech různého věku a zkušeností za pět dní dohromady hodinu a půl dlouhý smysluplný výstup, odehrát ho bez ztráty kytičky jen po jedné zkoušce a ještě se i něco málo naučit, to je prostě zázrak, kterému sice my jako lektoři můžeme pomoci na svět, můžeme si ho přát, ale stane se až díky jim - našim účastníkům.

Jan Jedlinský: MÁSLO

Mischa Hall: Při workshopu byly chvíle, kdy jsem se bál, že bychom nestihli vytvořit program na pátek. Týden je strašně krátký čas na to, abychom připravili představení. Ale když jsem se díval na představení na jevišti, byl jsem tak hrdý na všechny a na to, co jsme udělali. Nejen taneční části, ale i celé představení.

Jáchym Kučera: Doufám, že divadlo bude mladé v takhle hojném počtu stále přitahovat a budou ho chtít zažít na vlastní kůži i v dalších ročnících. Není to přeci jen o tom "vylézt na jeviště", ale především o objevování svých schopností a možností.

Maddalena Rossi: Myslím si, že Ochutnejte divadlo je velká příležitost pro děti a lektory.

Mathej Thomka: Držím všetkým mladým umelcom palce v ich ďalšom umeleckom rozvoji a dúfam, že sa ešte stretneme.


Po předchozím ročníku, kdy bylo naším společným a splněným přáním udělat "první krok", se nám tento rok podařilo s mottem "na vlastní nohy" na sobě pracovat a ukázat plnému sálu, co v nás je! Moc děkujeme účastníkům i lektorům za jejich práci a dobrou atmosféru, kterou jsme společně vytvořili. Byli jste úžasní! A my se těšíme na další ročník, uteče to jako voda...

 

Videospot OCHUTNEJTE DIVADLO 2018

 

 

 

 

 

OCHUTNEJTE DIVADLO 2017


 

V libereckém Malém divadle se v termínu 14. – 18. 8. 2017 sešlo přes 40 talentovaných účastníků všech věkových kategorií, aby společně pracovali, bavili se a zažili skvělých 5 dní - aby OCHUTNALI DIVADLO.

Workshop DFXŠ se konal už potřetí, tento rok však poprvé s podporou projektu Mezinárodní spolupráce divadel. Byla to tedy výborná příležitost společně udělat "první krok", což bylo i mottem tohoto ročníku.

 

Dílny byli čtyři s výbornými lektory:

Herecká dílna: Jana Hejret VojtkováJan Jedlinský

Taneční dílna: Šárka Brodaczová

Hudebně-rytmická dílna: Stáňa Šinkovská

Dílna alternativního divadla: Skupina Psychoteatr - Angelika Pytel, Sebastian Zakrzewski, Paweł Rychert

 

 

Zpočátku účastníci pracovali ve čtyřech věkově oddělených menších skupinách na jednotlivých hodinu a půl trvajících lekcích – herectví, tanec, rytmiku i alternu si vyzkoušeli každý den.

 

Díky podpoře projektu Mezinárodní spolupráce divadel J-O-Ś v Trojzemí Německo - Polsko – Česká republika mohli účastníci trávit v Malém divadle celý den od 8 do 18 hodin včetně obědů a drobného občerstvení, nejčastěji ovoce.

 

Zájemci měli mimo jiné i možnost podívat se do běžně nepřístupných prostor Malého divadla a vyslechnout od zaměstnanců divadla něco o jejich práci. Navštívili archiv s panem Borisem Jonešem a nahrávali na profesionální techniku se zvukařem Jardou Němcem.

 

Závěrečné představení mělo nebývalý úspěch, díky všem účastníkům si přítomní odnášeli velký zážitek a v příjemné atmosféře jsme den i ukončili – posezení v Malém divadle podpořili občerstvením i účastníci a příjemné povídání a zpívání se protáhlo.

 

Podívejte se na krátké VIDOOHLÉDNUTÍ ZA MINULÝM ROČNÍKEM.

CELÉ VIDEO ZE ZÁVĚREČNÉHO VYSTOUPENÍ

 

 

OCHUTNEJTE DIVADLO 2015, 2016

 

Ochutnejte divadlo vzniklo původně z menších, čtyřdenních dílen se zaměřením na tanec, který absolvovali především dospělí účastníci. Zakladatelkou OCHUTNEJTE DIVADLO v takové formě byla tanečnice Šárka Brodaczová, která v Divadle F. X. Šaldy dlouhodobě pracuje s veřejností i ve formě pravidelných Novoročních workshopů.

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena
Cookies
Webové stránky používají cookies, díky kterým je prohlížení stránek příjemnější a snazší. Ke zpracování některých cookies potřebujeme od vás souhlas, který dáte kliknutím na "Přijmout vše", nebo nastavte jednotlivě v "Nastavení souborů cookie“. Více informací najdete zde.

Nastavení souborů cookie     Přijmout vše