HOME
odkaz

Symphony Concert

Symfonické koncerty 2021

 

23. 1. 2021 PŘELOŽENO z důvodu vládního nařízení

Filmová hudba na divadelních prknech

Dirigent: Jan Kučera

Účinkuje: Orchestr DFXŠ

 

Další z cyklu pravidelných symfonických koncertů je tentokrát věnován československé filmové hudbě. Orchestr DFXŠ v exkluzivním programu ze slavných filmových melodií řídí Jan Kučera, šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru, skladatel a také aranžér skladeb, které na koncertě zazní. Na prvním symfonickém koncertě v novém roce se můžeme těšit na hudbu Václava Trojana, Zdeňka Lišky i dalších klasiků naší filmové hudby.14.února 2021 PŘELOŽENO z důvodu vládního nařízení

Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 3 d moll

Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

Dirigent: Martin Doubravský

Účinkuje: Orchestr DFXŠ

Klavír: Natalia Schwamová

 

Dva klasikové ruské hudby pozdního romantismu, dvě známá díla a jeden veliký kontrast mezi nimi. Zatím co Rachmaninovův třetí klavírní koncert náleží k technicky nejnáročnějším klavírním partům a je dílem výsostné intelektuální hloubky, Musorgského „???????? ? ????????“ neboli Obrázky z výstavy (v orchestraci Maurice Ravela) jsou expresivním zhudebněním pocitů, které autora provázely během promenád a jednotlivých zastávek na výstavě obrazů jeho zesnulého přítele. Hudební svita, kterou Musorgskij v klavírní verzi vytvořil během jediného emotivního zápalu, patří právem k legendárním dílům světové hudební literatury pozdního 19. století.

Na předjarním symfonickém koncertě se za doprovodu orchestru DFXŠ představí mladá klavírní virtuozka Natalia Schwamová, taktovky se ujme šéfdirigent Martin Doubravský.

 

 

17. DUBNA 2021 PŘELOŽENO z důvodu vládního nařízení

Leo Weiner: Serenada f moll

Carl Maria von Weber: Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll

Felix Mendelssohn Bartholdy: Sen noci svatojánské

Zoltán Kodály: Tance z Galanty


Dirigent: Lásló Kovács

Účinkuje: Orchestr DFXŠ

Sólo: Aleš Tvrdík

 

Dva maďarští skladatelé 20. století a dva němečtí raní romantici. Serenada Leo Weinera nás zavede do multikulturního ovzduší maďarsko-židovské tradice, stejně jako Kodályho Tance z Galanty poodkryjí roušku uherské folklórní inspirace. V našich koncertních síních dobře známí Carl Maria von Weber a Felix Mendelssohn Bartholdy budou na koncertě zastoupeni známým Weberovým klarinetovým koncertem, v němž se představí vynikající sólista a člen orchestru DFXŠ Aleš Tvrdík, aktuálně držitel třetího místa v prestižní mezinárodní soutěži Silverstein Global Clarinet Contest 2020. Na jarním symfonickém koncertě zazní také neméně populární Bartholdyho svita Sen noci svatojánské, se známým „svatebním pochodem“. Koncert proběhne pod taktovkou zkušeného maďarského dirigenta Lásló Kovácse.

 

16. listopadu 2021

Josef Suk: Fantastické scherzo

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro fagot a orchestr B dur

Petr Iljič Čajkovskij: Louskáček. Suita z baletu


Dirigent:
Marek Šedivý

Účinkuje: Orchestr DFXŠ

Sólo: Lucie Kopecká

 

Poslední symfonický koncert roku 2021 bude věnován třem významným kompozicím, které vznikly ve třech stoletích. Na úvod zazní Fantastické scherzo, pozdně romantické dílo velkého lyrika české hudby Josefa Suka, komponované na samém začátku 20. století, v r. 1903. Století 18. reprezentuje jeden ze slavných nástrojových koncertů W. A. Mozarta - Koncert pro fagot a orchestr B dur. Jako sólistka se v něm představí členka orchestru DFXŠ Lucie Kopecká, která svou domácí scénu v roce 2020 znamenitě reprezentovala na mezinárodní soutěži Pražského jara. Do třetice století 19. bude na koncertě zastoupeno oblíbenou romantickou svitou z baletu Louskáček Petra Iljiče Čajkovského.

Hostem koncertu bude významný dirigent střední generace Marek Šedivý.

 

 

Termín koncertu bude upřesněn

Leoš Janáček: Věčné evangelium

Carl Orff: Carmina burana


Dirigent: Martin Doubravský

Účinkuje: Orchestr DFXŠ, sbor DFXŠ


V rámci cyklu symfonických koncertů operního souboru Šaldova divadla je v plánu pro letošní sezónu také proslulá kantáta Carmina Burana německého expresivního skladatele Carla Orffa, uhrančivé dílo zpracovávající satirické, milostné i pijácké básně evropského středověku.

Jako lyrický kontrast k bujarosti Orffovy kantáty zazní také mysteriózní vokálně-instrumentální dílo Leoše Janáčka Věčné evangelium, inspirované básní o středověkém mnichu Jáchymovi de Fiore, jemuž anděl zvěstoval příchod říše lásky. Obě díla provedou pod taktovkou Martina Doubravského sólisté, sbor a orchestr DFXŠ.

 

 

Změna programu vyhrazena

Symfonický koncert
SYMFONICKÝ KONCERT 16. listopadu 2021

Listopadový symfonický koncert bude věnován třem významným kompozicím, které vznikly ve třech stoletích. Na úvod zazní Fantastické scherzo, pozdně romantické dílo velkého lyrika české hudby Josefa Suka, kom-ponované na samém začátku 20. století, v r. 1903. Století 18. reprezentuje jeden ze slavných nástrojových koncertů W. A. Mozarta - Koncert pro fagot a orchestr B dur. Jako sólistka se v něm představí členka orchestru DFXŠ Lucie Kopecká, která svou domácí scénu v roce 2020 znamenitě reprezentovala na mezinárodní soutěži Pražského jara. Do třetice století 19. bude na koncertě zastoupeno oblíbenou romantickou svitou z baletu Lousk...

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena