.

Rozloučení s MILANEM JANÁČKEM

Rozloučení s MILANEM JANÁČKEM
21.04.2022

Minulý týden, na Škaredou středu, nás opustil Milan Janáček.

Malíř, grafik, ilustrátor a pro nás, kteří pamatujeme osmdesátá léta v libereckém divadle, také nezapomenutelný herec. Milan měl v sobě slunce a pohodu jižních Čech, kterou dokázal přenést do všeho, co dělal, od velkých pláten až po nejtitěrnější ex-libris. I když byl Jihočech a nic mu nebylo cizejší než melancholie, dokázal se vcítit do atmosféry našich hor a bez jeho linorytů bychom si Knihu o Jizerských horách ani neuměli představit. Vzpomínám na návštěvu Salonu severočeských umělců v Oblastní galerii, šel jsem tam se svým kamarádem scénografem Milanem Čechem, prohlížím s povinným respektem díla nejrůznějších rozměrů i kvality, když tu ticho výstavní síně prořízl Čechův radostný výkřik: „Jé, tady je veselo!“ Vstoupil do kóje s obrázky Milana Janáčka. Bavilo ho bavit. Měl duši komika. Naplno ji předvedl s hrádeckými amatéry v Podivném odpoledni jako dr. Zvonek Burke, tuším, že v roce 1983. Přiznám se, že lepšího Burkeho jsem nikdy neviděl. Když jsme v roce 1986 na konci sezóny hledali nového správce chudinského ústavu Zemljaniku do Revizora a nikoho nemohli najít, nadhodila Milena Šajdková jméno Milan Janáček, a já za ním okamžitě běžel. Od té doby se začal objevovat v obsazení tak často, že mu divadlo radši nabídlo trvalou smlouvu, aby neprodělalo na externistech. Milan nikdy neusiloval o kariéru profesionálního herce, divadlo pro něj nadále bylo koníčkem, například si byl dobře vědom svého hendikepu s jevištní mluvou a pracoval na jeho odstranění se sobě vlastní vynalézavostí. Po čase, po jedné zkoušce, za mnou přišel Karel Svátek, který hlídal všechny prohřešky proti správné mluvě, a povídá: „Poslyš, ten Milan mluví líp než většina našich umělců.

Za to vděčí Rudému právu,“ odpověděl jsem. „Když má hrát, zavře se v ateliéru a přečte si ho od ,Proletáři všech zemí, spojte se' až po tiráž nahlas.“ K jeho nezapomenutelným výkonům patřil opilec z putyky Křišťálový Palác Marmeladov ve Zločinu a trestu. Svěřil se mi, že z té role nespí. „Já se z toho člověče včera musel vykreslit,“ a z tašky vytáhl obrázek. Dodnes ho mám nad postelí. [Obr.] Ve Snu svatojánské noci si zahrál sám sebe v roli zuřivého ochotníka Kdoulíčka.  Hrál v tehdy velepopulárních satirách Psychoterapie I a II. Pak přišel 89. rok, otvíralo se Malé divadlo a on nechyběl v sestavě Anglického krále. Byl jsem hrozně rád, že přijal pozvání a vystoupil (naposledy) v Malém divadle na Soirée k 30. výročí jeho otevření. Vyšel jako hoteliér v hotelu Zlatá Praha, v ruce držel gramodesku se Symfoniettou, hodil ji na zem, rozdupal a směrem k své uměnímilovné manželce vykřikl větu, která před třiceti lety vždycky vyvolala salvu smíchu: „Dokud jsem hoteliérem ve Zlaté Praze já, Janáček mi přes práh nesmí!“ Milan v té době byl všeobecné známou postavou, teď se nás zasmálo už jen pár...

Kdo jste ho znali, připijte mu, nejlépe dobrým červeným.

 

 

Vzpomínku sepsal Petr Palouš.


PROGRAM REPERTOÁR LIDÉ ČINOHRA OPERA BALET KONTAKTY
© 2026, Šaldovo divadlo     All Rights Reserved
Developed by 5Q
mdfxs
Cookies
Webové stránky používají cookies, díky kterým je prohlížení stránek příjemnější a snazší. Ke zpracování některých cookies potřebujeme od vás souhlas, který dáte kliknutím na "Přijmout vše", nebo nastavte jednotlivě v "Nastavení souborů cookie“. Více informací najdete zde.

Odmítnout vše     Nastavení cookie     Přijmout vše