(S)TVOŘENÍ
[Alena Pešková, Gabriela Vermelho, Aries]

Hudebně-taneční mystérium s doprovodem bubenického seskupení Aries.

Představení inspirované taoistickými texty a filozofií, které přenášíme do „našeho“ časoprostoru. Pět lidských emocí: hněv, radost, zádumčivost, žal a strach. Jejich barvy, zvuky, vůně, živly i tajemná čísla. Mystérium, rituál, hra, divadlo…to vše umocněné hudebním doprovodem bubenického seskupení Aries.

 

Taoistické učení o pěti prvcích aplikováno na „náš“ časoprostor… ale možná zůstáváme úplně mimo něj. Jistě jsme však někde, odkud se momentálně nedá utéci (z tohoto života), protože tu cítíme příliš mnoho vazeb. Něco se tu stalo. Možná se ocitáme v prostředí staré továrny, kde kdysi došlo k výbuchu. Možná je to staré nádraží, kde žádný vlak nikdy nejel. Uprchlický tábor, do kterého nevíme, proč a odkud jsme přišli. Divadlo, jehož režisér visí v provazišti… Prostě jsme někde, kde má každý svou „skříň“ se vzpomínkami, ale i věcmi, které se budou určitě ještě hodit… A tak tu čekáme na ten vlak, další výbuch, příchod NĚKOHO… a mezitím… (S)tvořitel (s)tvořil (s)tvoření, která tvoří… ze stereotypu jedna emoce rodí druhou, ovládá jinou, podmaňuje další… každá má svou barvu, vůni, číslo, zvuk… a je správné ji každou přijmout, prožít, ovládnout… zatím jsou to jen naše surreálné sny, které nám protékají mezi prsty. Chytit je nemůžeme. Láká to i bolí… ale všichni tušíme, co se musí stát, abychom se odhodlali odejít… zůstat? Obojí chce odvahu.

Slovo režiséra:

Víte, já bych si vlastně přála, aby u tohoto představení diváci co nejméně přemýšleli, ale o to více prožívali. A to i přesto, že tu opravdu vše bude mít své místo a význam… ale vše se mění a přetváří, a ten, kdo se dívá, sám tvoří, proto například vím, že žal v někom, kdo má „problém“ s tím se dojmout, může vyvolat různé reakce – zesměšnění situace – protože radost ovládá žal, zádumčivost, protože ta je jeho matkou, a strach, protože ten je jeho synem… Ale nejlépe by bylo tyhle „problémy“ nechat v kapse kabátu, který odevzdáme v šatně – oni nám ho po představení zase vrátí! A chtít se čistě a upřímně vztekat, radovat, proměňovat, dojmout, bát a nakonec možná i prozřít.

(S)TVOŘENÍ
Inscenační tým

Libreto, režie, choreografie: Alena Pešková

Hudba: Gabriela Vermelho

Hudební spolupráce: Sergej Grigorenko a Aries

Scéna: Richard Pešek jr.

Kostýmy: Monika Kletečková

Asistenti choreografie: Zuzana Susová a Petr Münch

Asistent režie: Vlasta Vindušková

Inspice a korepetice: Elena Nagyová

 

Foto: Michal Hančovský

Další informace

Divadlo: Šaldovo divadlo

Délka představení: 1:05

Premiéra: 06.04.2018

OSOBY A OBSAZENÍ
NAPSALI O NÁS
Česká televize.
Reflex.
Český rozhlas Liberec.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena