HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

OPERA V LIBERCI - ČAJKOVSKÉHO ROMANTICKÁ JOLANTA A ENERGICKÁ DCERA PLUKU

OPERA V LIBERCI - ČAJKOVSKÉHO ROMANTICKÁ JOLANTA A ENERGICKÁ DCERA PLUKU
12.04.2021

Dosavadní situace dovolila opernímu souboru Divadlu F. X. Šaldy dovést inscenaci operu JOLANTA od Petra Iljiče Čajkovského až do klavírních generálních zkoušek a v plném proudu je hudební studium komické opery DCERA PLUKU od Gaetana Donizettiho. Pevně věříme, že hluboká emoce Jolanty i brilantní živelnost a hudební vtip Dcery pluku brzy zasáhnou své přítomné diváky.

V libereckém operním souboru v minulých týdnech gradovaly závěrečné zkoušky posledního hudebně - dramatického klenotu P. I. Čajkovského, opery Jolanta. Skladatel zpracováním Andersenova příběhu o nevidomé dívce Jolantě získal jedinečné téma pro svou hlubokou éterickou duši, kterou zde fantasticky promítl do řeči tónů - neokázale, lahodně, dojemně. Liberecká režie herce a režiséra Petra Jeništy vyšla tomuto étosu díla maximálně vstříc, stejně jako pečlivé a tradičně velmi poučené, hudební uchopení dirigenta Martina Doubravského. Věříme, že zaujme i scéna a kostýmy Davida Janoška, které specifickou velkolepostí pozoruhodně dotváří charakter prostředí, v němž se ve druhém plánu, ale znatelně, odráží „ruská duše“. Ze sólistů se můžeme těšit na Lívii Obručník Vénosovou v titulní roli, Sergeye Kostova jako Hraběte Vaudémonta, na Pavla Kubáně jako Vévodu Roberta, či na oblíbeného Pavla Vančuru jako Krále Reného, i na řadu dalších vynikajících pěvců.

 

V intencích původního dramaturgického plánu operní soubor nyní pracuje na díle výrazně kontrastním – je jím brilantní, jiskrná komická opera klasika belcanta G. Donizettiho – La fille du régiment – Dcera pluku.

 

Italská energie i francouzská noblesa opery stojí do značné míry na klasické belcantové pěvecké technice i virtuozitě orchestrálních hráčů. K hudební nastudování byl přizván jeden z předních dirigentů střední generace Miloslav Oswald, ke scénické práci režisér a pedagog brněnské JAMU Tomáš Studený.

 

Ústřední ženskou roli Marie studuje vyhledávaná česká sopranistka Jana Sibera. V basové roli seržanta Sulpice se představí charismatický Jan Hnyk. Ústřední, a nesmírně náročnou, tenorovou úlohu venkovana Tonia studuje přední představitel tenorového belcanta Ondřej Koplík, prozatím poslední držitel hlavní tuzemské divadelní ceny – Thálie, kterou před dvěma lety pro Liberec získal za postavu Prince v Rossiniho Popelce. Těšit se můžeme rovněž na výkon dalších sólistů, i v této opeře výrazného mužského sboru, a také na nápaditou scénu a kostýmy osvědčených tvůrců Michala Syrového a Tomáše Kypty.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena