HOME
odkaz
Program
odkaz

O VÍLÁCH A KRÁLI DRAKŮ

O VÍLÁCH A KRÁLI DRAKŮ
25.10

 

O vílách a Králi draků

Představení Studia Divadla F. X. Šaldy je vedle inscenace Má to smysl druhým autorským i režisérským počinem Jany Hejret Vojtkové, členky činohry Divadla F. X. Šaldy. Ve své nové hře se autorka znovu nebojácně vydává do tenat spletitých mezilidských vztahů, plných předsudků, klišé, netolerance, šikany a dalších negativních vzorců lidského chování, které už přitom část společnosti považuje za normalizované, běžné. Autorka se s těmito schématy, existujícími všude kolem nás, ale odmítá ztotožnit, akceptovat je a vyrovnává se s nimi prostřednictvím pohádkového metafyzického střetu reálného světa (lidské mraveniště) a světa Fantazie, v němž jako deus ex machina dominuje Král draků se svými pomocnicemi – vílami. Příběhovou katarzí je postupné procitnutí všech dříve negativně jednajících postav a nabídka nápravy lidského světa. Součástí představení je celá řada obrazových a zvukových efektů, doprovází je originální hudba Lucie Malingerové, členky souboru. V představení hrají především dětští herci.

 

„Dětští herci dávají příběhu věrohodnost… Vidět děti ne deklamovat, ale prožívat poměrně složité texty, to je zážitek. … Nejsilnějšími momenty inscenace jsou scény demonstrující lidské odcizení a okamžiky dávající divákům ochutnat pocity šikanovaných, ponížených, lidí, kteří jsou na dně.  Na publikum jako z prasklého vodovodního řadu stříká energie a emoce. Mnozí diváci byli pohlceni natolik, že se neubránili dojetí…“ (Zdeněk Dam, genus.cz, 24. 5. 2019)

„Je to zážitek na dlouhou dobu. Silné, krásné, naplňující. Plné fantazie, která pomáhá řešit problémy nejenom dětí, upevňující lidské vztahy, sounáležitost,  mít se rád. Musí se to dotknout určitě každé mámy a těch normálnějších tátů. A konec nádherný – dávající, všeobjímající, láskyplný, odpouštějící a plný naděje, že zlo v jakékoliv podobě se dá, pokud člověk si věří, překonat. Každý si v hledišti, myslím,  našel pro sebe to, co hledal už nějakou dobu.“ (MUDr. Eva Štičková, dětská lékařka)

 

 

 

Představení je vhodné pro děti od deseti let.


.
Inscenační tým
Další informace

Divadlo: Malé divadlo

Délka představení:

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena