HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

TOMÁŠ DIANIŠKA SE VRACÍ NA LIBERECKOU SCÉNU. BURIAN BUDE MÍT SVĚTOVOU PREMIÉRU!

TOMÁŠ DIANIŠKA SE VRACÍ NA LIBERECKOU SCÉNU. BURIAN BUDE MÍT SVĚTOVOU PREMIÉRU!
28.09.2020

Známý herec a úspěšný autor, který svou divadelní dráhu začal v Liberci s generačním Divadlem F. X. Kalby, se vrací na „místo činu“.  Svou nejnovější hru představí opět i jako režisér a po úspěšné Atomové kočičce se můžeme těšit na další příběh z historie Liberce. Již 9. října na jeviště Malého divadla vtrhne jeden z nejslavnějších libereckých rodáků, „král komiků“ Vlasta Burian!

 

Tomáš Dianiška dnes patří k nejúspěšnějším divadelním autorům u nás. Vystudoval herectví na DAMU a jeho první angažmá bylo právě v našem divadle, kde hrál od roku 2009. V Liberci se začal výrazně prosazovat také jako autor a režisér. Roku 2010 se stal spoluzakladatelem „punkové odnože“ DFXŠ, která  vystupovala pod názvem Divadlo F. X. Kalby. První jeho uvedenou hrou bylo Googling and Fucking – hráli ji původně na večírku, který se jmenoval DrinkART. Následovaly hry Přísně tajné, hrubá nemravnost, Mickey Mouse je mrtvý, LSDown, Dianiška je bůh a Logo. Když v Liberci jako propagaci na chystanou inscenaci začal s kolegy po domech sprejovat její název LSDown, byli zatčen a strávili noc na policii (což herečku Barboru Kubátovou inspirovalo k napsání hry Cela). V roce 2014 přesídlil do Prahy a časem se usadil v Divadle pod Palmovkou. Jeho hry se tu zprvu hrály v malé studiové scéně Studio PalmOFF, ale poslední dobou se díky velkému diváckému zájmu přesouvají do velkého hlavního sálu. Tady vznikly hry Mlčení bobříků, Jak sbalit ženu 2.0 či Pusťte Donnu k maturitě. V roce 2016 ještě uvedl v libereckém Malém divadle hru Atomová kočička, která se hraje dodnes.

 

Během posledních let se Dianiškova dramatika výrazně proměnila. Od nevázané zábavnosti se postupně dostává ke stále vážnějším tématům, neztratil ovšem svou hravost, obrazivost a cit pro dialog. Tím jeho tvorba dostává nový rozměr, který ovšem silně rezonuje a oslovuje jak širokou, tak i odbornou veřejnost. Týká se to například her Transky, body, vteřiny, Bezruký Frantík, 294 statečných a my věříme, že jeho nová hra Burian, kterou napsal přímo pro naše divadlo, se ponese ve stejném duchu.

 

Jistě není náhodou, že v posledních letech získal Tomáš Dianiška řadu prestižních ocenění, zmiňme alespoň Cenu divadelní kritiky za rok 2019, kterou získal za inscenaci Transky, body, vteřiny uváděnou v ostravském Divadle Petra Bezruče. Ta dostala rovněž cenu za inscenaci roku a také za nejlepší poprvé uvedenou českou hru.

 

Burian jeho nejnovější hra, kterou napsal přímo pro naše divadlo, je poctou odkazu krále komiků Vlasty Buriana, libereckého rodáka. Tento miláček národa, kterého lid bezmezně obdivoval a miloval, byl za války vtažen do soukolí politických událostí tak nešťastně, že ho lidé začali šmahem odsuzovat a osočovat z kolaborace. Je velmi složité tyto události hodnotit, nicméně nová Dianiškova inscenace je bere do hry a je to skvělý vstupní materiál, který nám ukazuje Vlastu Buriana především jako lidskou bytost se spoustu kladů i záporů. Hra hodně akcentuje Liberec jako místo, odkud tento skvělý komediální herec pocházel a které mu dalo kořeny pro jeho divadelní tvorbu. Zajímavý je jistě i Dianiškův režijní nápad obsadit do titulní role herečku Veroniku Korytářovou. Zkrátka bude to velmi neotřelý a nápady nabitý pohled na tuto svéráznou historickou postavu.

 

Věříme, že se tato inscenace stane jedním z vrcholů probíhající sezóny a přáli bychom si, aby se o ní vědělo nejen v Liberci, ale po celé republice.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena