HOME
odkaz
Program
odkaz

NETOPÝR

NETOPÝR
[Johann Strauss]   Zobrazit děj

Na začátku byl malý žertík... nejslavnější opereta krále valčíků. Před představením uvidíte nasvícenou oponu Gustava Klimta.

 

Německé titulky.

Přestávky: v 19.50 a 21.15 hodin.

Jen několik operet z obrovského množství děl tohoto žánru si dodnes udrželo svojí zvláštní přitažlivost – Netopýr je rozhodně jednou z nich. Cesta k této mistrovské ukázce Straussova dramatického umění byla však spíše prozaická. Na jejím počátku stál vaudeville, tedy jednoduchá komická hra se zpěvy s názvem Le réveillon. Jejími autory byli Henri Meilhac a Ludovic Halévy – mistři libretisté, oblíbení spolupracovníci Offenbacha, ale také autoři libreta k Bizetově Carmen. Komedii pro Vídeň přeložil Carl Haffner, ovšem pouze jako mluvenou frašku, bez písní. Potíže nastaly s názvem a tedy s prostředím, kde se hra odehrává. Le révellion je totiž jméno pro typicky francouzský (a portugalský) zvyk dlouhé večeře spojené s oslavou, která trvá minimálně do půlnoci, ale většinou ještě déle. Taková představa byla zřejmě pro vídeňské publikum stěží pochopitelná a proto bylo rozhodnuto přesunout ve vídeňské verzi celý děj na typicky vídeňskou událost – na ples. Spolu s touto změnou se také původně „obyčejná“ divadelní hra proměnila v hudební divadlo - libreto bylo nabídnuto Straussovi, který nezaváhal ani okamžik.
Zkušení francouzští libretisté vytvořili příběh s jiskřivým humorem, který přesně odpovídal Straussově představě. Bez nadsázky lze říci, že Netopýr je jeho nejlepším dílem a skutečným úhelným kamenem operetního žánru. K Netopýrovi se vážou dva vžité bonmoty, řekněme anekdoty, na kterých je ovšem jen část pravdy. První praví, že Strauss celou operetu napsal za 42 nocí a druhá, že opereta byla po šestnácti reprízách stažena z repertoáru. Je pravda, že Strauss Netopýra v jeho základech naskicoval za šest týdnů, ale od počátku kompozice k premiéře uběhlo šest měsíců, během kterých skladatel operetu stále dopracovával. Netopýr byl poté skutečně po šestnácti uvedeních stažen z repertoáru, ovšem jen proto, že divadlo Na Vídeňce mělo již dopředu nesmlouvanou sérii představení zájezdové operetní společnosti. Když odehrála své kusy, úspěšný Netopýr se na scénu opět vrátil. Zajímavější je možná skutečnost, že jedno z prvních mimovídeňských provedení Netopýra řídil v Hamburku tehdejší šéf místní opery Gustav Mahler.
Inscenační tým
Režie: Martin Otava
Dirigent: Miriam Němcová
Scéna: Jan Zavarský
Kostýmy: Dana Svobodová
Sbormistr: Martin Veselý
Choreografie: Maria Gornalova
As. režie: Jana Ottová
Dramaturg: Vojtěch Havlík
Hudební příprava: Maxim Biriucov, Tatiana Drybas, Elena Nagyová

Foto: Petr Zbranek
Další informace

Délka představení: 03:15:00

Čas přestávky: 19.50 a 21.15

Premiéra: 01.02.2013

OSOBY A OBSAZENÍ
 
Gabriel von Eisenstein:PETR HORÁK
JAN JEŽEK
JOSEF MORAVEC
 
Rosalinda:MARIANA HOCHELOVÁ
VĚRA POLÁCHOVÁ
 
Frank:MICHAEL KUBEČKA
PAVEL VANČURA
 
Kníže Orlofsky:PETRA VONDROVÁ
DANA ŠŤASTNÁ
 
Alfréd:DUŠAN RŮŽIČKA
 
Dr. Falke:OLDŘICH KŘÍŽ
 
Dr. Blind:JIŘÍ DAVID
JIŘÍ KUBÍK
 
Adéla:VĚRA LIKÉROVÁ
LENKA PAVLOVIČ
 
Ida:VERONIKA MIČJAROVÁ
HANA POSTRÁNECKÁ
 
Frosch:MILAN HODNÝ
MARIAN MIČJAR
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena