HOME
odkaz
Program
odkaz

UDÁLOST BALETNÍ SEZÓNY 2016: DEKKADANCERS & balet DFXŠ

UDÁLOST BALETNÍ SEZÓNY 2016: DEKKADANCERS & balet DFXŠ

Dekkadancers a balet DFXŠ ve společném večeru.

Na dnešní den připadá Mezinárodní den tance. Tento svátek se slaví od roku 1982, kdy ho vyhlásil International Theatre Institut jako den, kdy si připomínáme narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (*1727). Významné osobnosti tanečního světa vyhlásí konkrétní poselství jednotlivého ročníku, v uplynulých letech svým poselstvím zaštiťovali Mezinárodní den tance např. Maia Plissetskaia, Maurice Béjar, Jiří Kylián nebo Mats Ek. Provolání k Mezinárodnímu dni tance 2016 se letos zhostil samoanský choreograf, výtvarník a režisér Salã Lemi PONIFASIO.

 

Balet Divadla F. X. Šaldy

vybral u příležitosti oslav Mezinárodního dne tance to nejlepší ze svého repertoáru. Těšit se můžete na ukázky z baletů Gazdina roba a Alenka v říši divů uváděných na scéně historické budovy Šaldova divadla, ale i ukázky z titulů, které uvádíme v Malém divadle – Dům Bernardy Alby či Solarix. „Oprášili“ jsme i duet z již staženého titulu Harald, hvězda se vrací!

 

DEKKADANCERS

jsou volné uskupení tanečníků. V rámci večera představí pestrou taneční mozaikou současné tvorby souboru. Diváci shlédnou choreografie Marka Svobodníka, Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta, rodáka z Liberce, který tímto vzdá holt svým tanečních začátkům. Vedle dynamického a energií nabitého tancování nebude chybět pro DEKKADANCERS tolik typický humor či karikatura. Milovníci tance určitě poznají karikaturu slavného Kyliánova díla nazvanou Petit Cord. Na prkna libereckého divadla se také vrátí choreograf Gustav Skála, tentokrát ale v roli tanečníka – spolu s Ondřejem Vinklátem a Mathiasem Deneux se představí v choreografii All Washed Out.

 

 

Ondřej Vinklát - první sólista Baletu ND, stálý host Laterny magiky

Absolvoval v roce 2011 Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. Ještě za studií se stal v září 2009 členem tanečního souboru TKP Bohemia Balet, kde na sebe výrazně upozornil v sólovém partu v Boleru, dále v Sinfonietě, Le Papillon (hudba Jacques Offenbach, choreografie Maria Taglioni), Indigo Rose (Yaron Daffan, Jiří Kylián), Suite en blanc (Édouard Lalo, Serge Lifar), Růži, Gajané ad. Je typem všestranného tanečníka schopného interpretovat klasický i současný repertoár. Na 3. ročníku mezinárodního festivalu Ballet Days Olomouc získal v listopadu 2011 v kategorii Senior duo spolu s Kateřinou Plachou Grand Prix Award. V roce 2012 nastoupil do angažmá Baletu Národního divadla, kde od sezóny 2013/14 působí jako sólista. K jeho rolím patří např. Basil v Donu Quijotovi, Krabat v Čarodějově učni nebo Romeo v baletu Romeo a Julie. Hostuje i na dalších scénách, např. v Divadle J. K. Tyla v Plzni – naposledy např. jako Vronskij v Anně Karenině. Se svým kolegou Štěpánem Pecharem vytvořil choreografie např. Červenej čudlik nebo Přesně včas. Společně s Markem Svobodníkem a Štěpánem Pecharem vytvořil choreografii 131ND 56LM 31NS k zahájení sezóny ND 2013/14. Je držitelem Ceny Thálie 2013 za roli Romea z baletu Romeo a Julie v choreografii P. Zusky.


V první části večera se představí balet DFXŠ po přestávce pa DEKKADANCERS.


PROGRAM

 

Alenka v říši divů: Duet královny a krále

Choreografie: Sylva Nečasová, hudba: Antonio Caldara

Tančí: Maria Gornalova, Alexey Yurakov


Gazdina roba: Vize nešťastných párů

Choreografie: Alena Pešková, hudba: Gabriela Vermelho

Tančí: balet DFXŠ


Gazdina roba: Duet Evy a Mánka

Choreografie: Alena Pešková, hudba: Gabriela Vermelho

Tančí: Veronika Šlapanská, Jaroslav Kolář, Rie Morita, Vladimir Kamenev

 

Solarix: Humatoni

Choreografie: Šárka Brodaczová, hudba: TOTOWONO a Karel Korous

Tančí: balet DFXŠ

 

Solarix: Finále

Choreografie: Šárka Brodaczová, hudba: TOTOWONO a Karel Korous

Tančí: balet DFXŠ

 

Harald, hvězda se vrací!: Duet

Choreografie: Daniel Záboj, hudba: Arvo Pärt

Tančí: Maria Gornalova, Alexey Yurakov

 

Dům Bernardy Alby: Finále

Choreografie: Marika Hanousková, hudba: Petr Čermák

Tančí: Annabel Pearce, Jaroslav Kolář, Rie Morita, Margaux Thomas, Maria Gornalova, Marika Hanousková, Kristýna Petrášková

 

P ř e s t á v k a

 

Křehký vrh

Choreografie: Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar, hudba: Rone & Anton Tobin

Tančí: Ondřej Vinklát a Matěj Šust

 

Petit Cord

Choreografie: Marek Svobodník, hudba: W. A. Mozart

Tančí: Lenka Hrabovská, Radka Slatinská, Tereza Kučerová, Marek Svobodník, Mathias Deneux,

Matěj Šust, Gustav Skála a Vojtěch Rak


Just solo

Choreografie: Viktor Konvalinka, hudba: Seal

Tančí: Mathias Deneux


All Washed Out

Choreografie: Ondřej Vinklát, hudba: Monkey Business & Louis Armstrong

Tančí: Gustav Skála, Ondřej Vinklát, Mathias Deneux

 


Ale to zdaleka není všechno!
Před tímto slavnostním večerem bychom opět chtěli v rámci Mezinárodního dne tance „vyrazit do terénu“. S ukázkami repertoáru, částečným flash mobem vyhlásíme letošní poselství MDT a oslavíme svátek tance. 29. dubna v odpoledních hodinách v NG Plaza – kamery, fotoaparáty a „grand ballet“ před výlohami... Oslava Mezinárodního dne tance: 29. dubna v odpoledních hodinách v Nákupní galerii Plaza.
Inscenační tým
-
Další informace

Divadlo: Šaldovo divadlo

Délka představení: 00:00:00

Premiéra: 29.04.2016

Derniéra: 00.00.0000

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena