HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZMĚNA V DRAMATURGICKÉM PLÁNU NA R. 2012

ZMĚNA V DRAMATURGICKÉM PLÁNU NA R. 2012
20.02.2012
Premiéra Její pastorkyně přesunuta již na březen.
Vážení diváci, dovolte nám, abychom vás informovali o změně, kterou jsme byli nuceni učinit v dramaturgickém plánu na rok 2012. Vzhledem k tomu, že režiséru Ivanu Rajmontovi byl posunut termín premiéry na jeho domovské scéně Národního divadla v Praze, nebylo v jeho možnostech nazkoušet drama Eugena O´Neila Cesta dlouhým dnem do noci s premiérou 23. 3. 2012. v Šaldově divadle. Rozhodli jsme se proto přesunout na toto datum premiéru naplánovanou až na konec roku 2012 v režii šéfa činohry Michala Langa, premiéru klasického českého dramatu, jednoho z nejkvalitnějších děl české dramatické literatury, Její pastorkyně Gabriely Preissové.
Jde o text, který mnozí z vás znají spíše z Janáčkova operního zpracování, ale vězme, že jde o dramatický text, který jako libreto k opeře nebyl nikdy zamýšlen. Byl druhým dramatickým dílem autorky, která již před tím slavila úspěch na scéně Národního divadla se svojí hrou Gazdina roba, uvedenou v listopadu roku 1889. K jejímu napsání podle autorčiny stejnojmenné povídky ji vyzval první ředitel Národního divadla F. A. Šubert. Tragický osud ženy, která se vzepřela svému údělu danému dobou, vyvolal tehdy obrovský zájem stejně, jako viditelný a nesporný talent neznámé divadelní autorky. Plných osm let se Gazdina roba držela na repertoáru Národního divadla a divácký zájem překonal nevlídnost kritiky.
Změna, kterou jsme v repertoáru byli nuceni udělat, byla však motivována ještě jednou drobností. V den premiéry, 23. 3. 2012 uběhne totiž přesně a na den 150 let od autorčina narození. Srdečně vás proto zveme na Markétu Tallerovou jako Kostelničku, Karolinu Baranovou jako Jenůfu, Tomáše Váhalu jako Števa a Laca v podání Tomáše Dianišky, jakož i na další členy souboru v ostatních rolích. Režie a hudba Michal Lang, scéna Milan David, kostýmy Tomáš Kypta. Věříme, že vás inscenace strhne.
 

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena