HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZMĚNA: ČAROSTŘELCE NAHRADÍ DON QUICHOTTE

ZMĚNA: ČAROSTŘELCE NAHRADÍ DON QUICHOTTE
31.10.2012
29. listopadu uvedeme místo Weberovy opery francouzskou novinku
Z technických důvodů je ve čtvrtek 29. listopadu zrušeno představení opery Carla Marii von Webera Čarostřelec. Neznamená to ale, že by se na jevišti Šaldova divadla ten večer nehrála opera! Na místo Čarostřelce uvede operní soubor libereckého divadla svou novinku – operní hrdinskou komedii Don Quichotte Julese Masseneta. Čtvrteční představení bude třetí premiérou liberecké inscenace.
Možná se ptáte, proč jsme se rozhodli v případě Dona Quichotta pro tři premiéry a proč odehrajeme třetí premiéru dříve, než druhou…
Operní inscenace je skutečně mamutí projekt – sólisté, orchestr, sbor a v některých případech i balet. Na všechny klade vysoké nároky a především na sólisty. Nejen z tohoto důvodu je zvykem, že obsazení sólových rolí bývá dvojí, v některých případech i trojí. Tak je tomu samozřejmě i v případě Massenetovy opery: pro hlavní ženskou postavu, krásnou a rozmarnou Dulcineu, dámu Quichottova srdce, se libereckému divadlo podařilo získat tři vynikající mezzosopranistky - Kateřinu Jalovcovou, Janu Wallingerovou a Danu Šťastnou. Každá tu „svou“ Dulcineu pojala trochu jinak, každá nabízí svůj výklad této role, která ostatně měla pro samotného autora opery, Julese Masseneta, klíčový a velmi osobní význam. Massenet ji totiž psal přímo na tělo své tehdejší múze, krásné anglické mezzosopranistce Lucy Arbell. Můžeme se proto právem domnívat, že do této role vložil všechnu svou touhu po mnohem mladší Lucy (sám se možná viděl jako odmítaný stárnoucí Quichotte), které mimochodem po své smrti odkázal 10 milionů franků.
Liberecké divadlo má tedy tři skvělé Dulciney a každá bude mít svou premiéru. Protože druhá premiéra byla již naplánována na sobotu 1. prosince, ponecháme třetímu uvedení Massenetovy opery toto pořadí, ačkoliv proběhne o několik dní dříve, než druhá.
Nenechte si ujít francouzskou operu na liberecké scéně, dílo jednoho z největších francouzských operních skladatelů na motivy slavného Cervantesova příběhu. Inscenaci v nastudování dirigenta a šéfa opery Martina Doubravského a režiséry Lindy Keprtové můžete poprvé vidět již pátek 23. listopadu. V titulní roli Dona Quichotta se představí Pavel Vančura a Jiří Přibyl, v roli jeho věrného panoše Sancha Anatolij Orel a Filip Bandžak. Přijďte se podívat, jak se v opeře bojuje s větrnými mlýny!
 
 
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena