HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY

ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY
02.01.2011
-
První premiérou činohry v roce 2012 na jevišti Šaldova divadla bude komedie Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Ano, novinkou není žádná dramatická novinka, ale osvědčená a jedna z nejhranějších komedií autora. Michal Lang, nový šéf činohry, ji režíruje a bude to po Penzionu pro svobodné pány jeho druhá režie v nové šéfovské roli. V našem divadle se Zkrocení zlé ženy nehrálo rovných 30 let. V roce 1981 tu naposledy nastudoval slavnou komedii režisér Miloš Horanský.
Tentokrát Zkrocení uvidíme i s jeho předehrou. Shakespeare koncipoval svoji hru jako hru ve hře. Samotný příběh Petruccia a Kateřiny je hrán opilcem, kterého panstvo našlo u cesty, rozhodlo se jej převléci za šlechtice a až se probudí z opice, chovati se k němu jako k pánu, tak aby uvěřil, že jím skutečně je. Součástí tohoto pohrávání si s ubohým člověkem je i rozhodnutí přivésti mu herce a sehráti mu představení, kterým je právě Zkrocení zlé ženy. Divadlo je tak součástí fikce, manipulace a pod touto optikou se odehrává známé krocení nespoutané Kateřiny všehoschopným křupanem Petrucciem. Není sice obvyklé hrát tuto skvělou komedii s předehrou, ale žádná zásadní novinka to také není.
Skutečnou novinkou však bude pro libereckého diváka obsazení hlavních rolí. Liberecká rodačka Lenka Ouhrabková, jako Kateřina a Michal Maléř jako Petruccio. Ale nejen oni, noví členové souboru, budou novinkou představení. Novinkou bude také hostování Petra Jeništy v roli Grumia. Petr se tak vrací po létech na místo svých prvních divadelních činů. A že jich nebylo málo a úspěšných! Novinkou bude i hostování Viktora Limra v roli Trania, herce, kterého jistě znají liberečtí diváci z televize. Ve známém Zkrocení se však také objeví skvělí herci našeho souboru, které důvěrně znáte - Karolína Baranová, Tomáš Dianiška, Václav Helšus, Ladislav Dušek, Martin Polách, Martin Stránský a další.
Petruccio krotí vzpurnou Kateřinu, ale na konci zůstane otázka. Co je to vlastně krocení někoho? A kdo koho vlastně zkrotil? Diváci se mají na co těšit.
 
foto ze zkoušky: Roman Dobeš
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena