HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZKOUŠÍME NEVĚRU

ZKOUŠÍME NEVĚRU
04.04.2013
-
Jméno Ingmara Bergmana znamená pro většinu lidí jméno jednoho z nejlepších a nejznámějších filmových tvůrců, který obohatil film o zcela nové náměty, postupy, jenž znamenaly kromě jiného posun možností filmového vyprávění obrazem. Zkrátka obohatil jazyk filmu a právem mu patří v jeho dějinách přední místo. Méně se u nás ví, že Bergman byl rovněž autorem několika dramatických textů, divadelním ředitelem a současně se svou filmovou kariérou nepřetržitě režíroval různé hry v divadlech po celé Evropě. A jedno médium inspirovalo druhé. A také u jednoho odpočíval od druhého. Například slavnému Bergmanovu filmu Sedmá pečeť předcházela na stejné téma napsaná hra pod názvem Malba na dřevě. Jednoduše řečeno, Bergman byl stejně zkušený a inspirativní divadelník jako filmař.
Jeho Nevěra však nevznikla jako divadelní hra. Dílo z roku 1997 má podtitul „partitura pro obrazové médium“. Je to jakýsi návrh scénáře k příběhu, který na jevišti před našima očima vzniká. Kromě vlastního příběhu jsme svědky jeho zrodu i vzniku jeho postav. Z ničeho se rodí dílo. Sám autor na scéně nám dává nahlédnout do vzniku příběhu kolem banální nevěry. Příběhu směřujícímu ke zcela fatální demontáži životů všech zúčastněných, od zábavné hry k dramatickému vyústění, od spokojeného života k těžkým následkům, od nepochopitelně přirozeného a běžného vzplanutí k naprosto jedinečným osudovým koncům.
Ne, nejsou to Scény z manželského života, které autor nejprve natočil a později zpracoval i pro divadlo. Je to zrod velkého příběhu z běhu všedního dne. Sám autor hodně čerpal ze své nevšední manželské i nemanželské praxe (5 x ženat) a celé dílo vzniklo na popud herečky Liv Ullmanové, Bergmanovy nemanželské družky, matky jeho dcery, s níž přes 40 let vlastně žil v manželském „boji“ a která jeho „partituru pro obrazové médium“ v roce 2000 úspěšně natočila.
Přestože už byla u nás Nevěra uvedena na studiové scéně pražského Divadla na Vinohradech, je každé zpracování Bergmanovy partitury původní a těžko opakovatelnou premiérou. Naše inscenace v libereckém Malém divadle je určena všem libereckým i nelibereckým divákům, kteří cítí a ctí svou potřebu hlubšího zážitku a většího potěšení z nevšedního díla. Těm, ale i jiným, sdělujeme, že premiéra proběhne 10. května v Malém divadle a od té chvíle mohou navštívit představení, které vytvořil Michal Lang a v němž se představí skvělí herci - Markéta Tallerová, Martin Polách, Ladislav Dušek a vzácný a známý host David Suchařípa. Buďte vítáni!
Foto: Zdeněk Úlehla
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena