HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZKOUŠÍ SE RUSALKA

ZKOUŠÍ SE RUSALKA
09.09.2013
-
První operní premiérou po prázdninách bude opera česká. Vedle Prodané Nevěsty Bedřicha Smetany je nejoblíbenější a neznámější českou operou Rusalka Antonína Dvořáka. A právě tuto lyrickou pohádku o nešťastné lásce vodní víly zkouší nyní operní soubor pod vedením dirigenta Františka Babického a režiséra a ředitele libereckého divadla Martina Otavy.
Ten k inscenaci říká: „Nechci ohýbat operu přes koleno jako pruty, které se vší silou necitlivosti brání. Chci Rusalku poctivě vyložit, chci přistoupit na zákony tohoto světa iluzí, symbolů, živlů, pochopit, kdo je třeba ježibaba, která dovede stvořit a dovede bořit, dá vzniknout životu… jakou má moc, když se směje Vodníkovi - pánu vodní říše, kdo je Rusalka, její sestřičky, Vodník, kdo jsou lesní žínky, co nám o tom všem zjevně a přitom pro mnohé nezřetelně říkají svými slovy a svou hudbou autoři.“
Autoři skutečně povolaní. Dvořák měl v případě Rusalky štěstí na kongeniální libreto Jaroslava Kvapila. Sám potom vytvořil zcela mimořádnou partituru jak v kontextu svého díla, tak celé evropské hudby, partituru téměř impresionistickou.
Podívejte se na fotografie Zdeňka Úlehly ze zkušebny, kde probíhají první aranžovací zkoušky. Premiéra Dvořákovy Rusalky se koná 25. října 2013.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena