HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZEMŘEL REŽISÉR PAVEL PALOUŠ

ZEMŘEL REŽISÉR PAVEL PALOUŠ
18.10.2016

Pavel Palouš

*22. 5. 1943 – †17. 10. 2016

Všem divákům, kolegům a přátelům v Liberci i mimo něj musíme bohužel sdělit smutnou zprávu. 17. října zemřel ve věku 73 let režisér Pavel Palouš. Jeho osobní i profesní život byl spojen pevnými pouty s libereckým krajem, Libercem a Divadlem F. X. Šaldy.


Pavel přišel do divadla v roce 1990 z Ostravy, kde působil 17 let v Divadle Petra Bezruče a vytvořil zde ve druhé polovině sedmdesátých let a v letech osmdesátých společně s Josefem Janíkem výraznou éru skvělých průbojných i odbojných inscenací. Jeho jevištní poetika byla jedinečná a neopakovatelná. Jeho výraznost a umělecká neústupnost byly na překážku kariéře a ohlasu, jaký by si býval zasloužil. Ale taková byla doba onoho totalitního“ reálné socialismu“. Nesnášela tvrdohlavé.


V roce 1990 se stal jedním z prvních porevolučních šéfů činohry DFXŠ a po té zde působil jako kmenový režisér až do roku 2007. Vytvořil zde řadu inscenací v Šaldově divadle i v Malém divadle, které výrazně ovlivnily jeho tvář v devadesátých letech a na počátku nového století.


Jeho inscenace například Equa, Hlavy 22, Bratrů Karamazových, Hrdiny západu, Ostře sledovaných vlaků na straně jedné a inscenace komedií Woodyho Allena na straně druhé si získaly liberecké diváky svou nápaditostí, smyslem pro tajemnost lidské existence a také smyslem pro humor. Pavel měl cit pro herce a dokázal odhalovat mladé talenty. To on objevil svého času na konzervatoři pro Liberec, a nejen pro něj, například Matěje Hádka nebo Petra Jeništu. Pavel byl divadelní solitér. Ve svých nejlepších inscenacích režisérsky nezaměnitelný, mimořádně dramaturgicky nápaditý, s obrovským smyslem pro tajemství divadelního jazyka. Libereckému divadlu dal ze svého života hodně.


V posledních deseti letech pak působil Pavel Palouš v Horáckém divadle v Jihlavě. Část tohoto období i jako jeho umělecký šéf.


Ač rodilý Pražák, byl druhým domovem od mladých let ve Ferdinandově v Jizerských horách. Tam ho také zastihla smrt. Všichni, kdo jsme Pavla Palouše znali, na něj budeme vzpomínat. Nepatří k lidem, na něž se snadno zapomene.


Poslední rozloučení s režisérem Pavlem Paloušem bude v Hejnicích v bazilice Navštívení Panny Marie ve středu 26. října ve 14.30 hodin.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena