HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ZAHÁJENÍ BALETNÍ SEZÓNY S NOVINÁŘI

ZAHÁJENÍ BALETNÍ SEZÓNY S NOVINÁŘI
26.08.2016

Tentokrát se setkali novináři se zástupci baletního souboru - šéfkou Alenou Peškovou, dramaturgyní Helenou Syrovátkovou, repetitorkou Annou Šcekalevou a tanečníky Marií Gornalovou, Annabel Pearce a Mischou Hallem přímo na baletním sále v Malém divadle, kde byli seznámeni s nastávající sezónou a tituly drmaturgického plánu i mimořádnými událostmi baletu.

Baletní soubor chystá na následující divadelní sezonu opět tři premiéry. K právě vrcholícímu shakespearovskému výročí čtyři sta let od úmrtí nejslavnějšího alžbětinského dramatika připravují tanečníci příběh věčných milenců – Romea a Julii. Balet s hudbou Sergeje Prokofjeva zpracuje šéfka souboru, choreografka Alena Pešková opět na míru našemu souboru.

Adventní víkendy a Vánoce budou ve znamení naší stálice – Louskáčka – a mimořádně i Popelky.

Jarní premiérou pak vyslyšíme prosby diváků, kteří si již dlouhá léta přejí balet s živým orchestrem – nejen děti se tak mohou začít těšit na Čajkovského Spící krasavici. A i poslední květnová premiéra v Malém divadle bude určena dětem, i když odrostlejším. Ve spolupráci s herečkou Barborou Kubátovou připravujeme Posedlost baletem II.

 

Sergej Prokofjev: Romeo a Julie – premiéra 11. 11. 2016

Film-balet

Choreografie, úprava libreta, režie: Alena Pešková, scéna: Richard Pešek jr.,  kostýmy: Aleš Valášek

 

Naše inscenace má podtitul film-balet – je to tak trochu snaha o míšení žánrů, divadelních technik, ke které nás dotlačila komorní kapacita souboru: „Některé role prostě v „reálu“ vůbec neuvidíme, a budou vystupovat pouze v projekci,“ říká choreografka a současně šéfka baletu Alena Pešková. „Požádali jsme o spolupráci kolegy činoherce: na roli pátera Lorenza jsem oslovila pana Václava Helšuse, dále pak Romeovy rodiče budou hrát Martin Stránský a Markéta Tallerová. Vévodu Veronského si ve filmu zahraje Martin Polách. Film je pro mě velká výzva – i po technické stránce – „živí“ tanečníci budou vést dialog či tančit duet s hercem na projekci.“

V titulních rolích se představí Annabel Pearce a Mischa Hall. Angličanka Annabel Pearce je absolventkou Skotské královské konzervatoře. V Šaldově divadle působí třetí sezonu a za tu dobu ji diváci mohli vidět jako Puka (Sen noci svatojánské), Adele (Dům Bernardy Alby) nebo jako Alenku (Alenka v říši divů). Mischa Hall pochází z Austrálie, je absolventem Akademie tance v Sydney. V Liberci letos začíná svou druhou sezonu. Vidět ho můžete v tanečním divadle Gazdina roba, Jekyll & Hyde, ad.

 

Petr Iljič Čajkovskij: Spící krasavice – premiéra 24. 2. 2017

Choreografie, úprava libreta, režie: Daniel Záboj, scéna: Richard Pešek jr., kostýmy: Monika Kletečková

 

Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy vyslechne v únoru 2017 prosby svých příznivců a diváků, a po dlouhých letech nastuduje balet s živým orchestrem. Pro tuto slavnostní příležitost jsme vybrali pohádkový titul s hudbou P. I. Čajkovského Spící krasavice. Choreograf a režisér Daniel Záboj (pro DFXŠ připravil úspěšný titul Harald, hvězda se vrací!) upraví klasickou pohádku opět přímo na míru našemu souboru a zasadí ji do současnosti. Nechá se inspirovat jak původní verzí Charlese Perraulta z roku 1696, tak verzí bratří Grimmů z roku 1812, která ho přivádí k nové inovativní formě.

 

Posedlost baletem II – premiéra 26. 5. 2017

Hudební koláž

Choreografie: balet DFXŠ, scénář a režie: Barbora Kubátová, scéna a kostýmy: výtvarný koncept baletu DFXŠ

 

„Grahamka“ a „Limonka“ nejsou produkty zdravé výživy a frappé není jen způsob přípravy kávy… Květnová premiéra v Malém divadle nabídne pokračování veleúspěšné zábavné inscenace Posedlost baletem. A protože víme, že naši diváci jsou již poučeni a znalí, ponoří se následující Posedlost baletem II ještě hloub do nekonečného vesmíru tance a baletu. Opět vyzveme ke spolupráci kolegy herce a stejně jako v minulé Posedlosti vám nabídneme pestrou mozaiku tanečních a baletních čísel v choreografii jak členů souboru, tak i výrazných českých choreografů. Těšit se můžete na historické milníky dějin tance a baletu, ale i různé žánry, styly či folklorní tance.

 


Mimořádné události

 

Divadelní tramvaj

Novou divadelní sezonu zahájí tanečníci a celé divadlo ve „své“ divadelní tramvaji, která bude jezdit městem 1. září 2016. Na prostranství před OC Fórum se představí jak tanečníci, tak kolegové z činohry či opery.

 

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha

Představí se část baletního souboru DFXŠ. 1. října zatančí naši tanečníci na piazzettě Národního divadla a připojí se tak k 53. ročníku tohoto prestižního festivalu, který prezentuje nejlepší světové televizní hudební a taneční pořady a filmy.


Prosinec 2016: benefiční večer pro nadaci Vize tance

Baletní soubor DFXŠ věnuje jedno prosincové představení baletu Romeo a Julie projektu Druhá kariéra, který se zabývá perspektivami tanečníků po skončení aktivního působení na scéně, nabízí a zprostředkovává rekvalifikační kurzy apod.

 

Událost baletní sezony & Mezinárodní den tance

Každoročně se také připojujeme k oslavám Mezinárodního dne tance. I v letošní divadelní sezoně se 29. dubna představí tanečníci „v terénu“ – zatančí v centru Liberce či v OC Plaza. Večer pak bude oslavě tance věnováno i představení v Šaldově divadle.

 

Foto: Jakub Kabeš

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena