HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

WTF?! RAČTE OCHUTNAT ŘÁDNĚ KOŘENĚNÉ DIVADELNÍ MENU

WTF?! RAČTE OCHUTNAT ŘÁDNĚ KOŘENĚNÉ DIVADELNÍ MENU
05.10.2011
Foto a text: Roman Dobeš
Nová divadelní sezóna v Liberci se naplno rozjela a nejmladší herecká generace do ní vstupuje jednodenním festivalem. Organizaci festivalu mají v režii sami herci a jejich přátelé, fanoušci a další účastníci bohatého programu.
V prostorách Malého divadla se 15. října od 15.00 hodin uskuteční divadelní festival WTF?!. Prvotním impulsem byl nápad, za jediný den zahrát všechna představení, která v minulé sezóně přitáhla do Malého divadla mladé liberecké publikum a která se stále těší velkému zájmu diváků. Důvod je prostý, hovoří totiž přímo o nich samých. Návštěvníci festivalu tak dostanou mimo jiné možnost shlédnout čtyři inscenace, jejichž autorem je herec a jeden z organizátorů Tomáš Dianiška, který k festivalu poznamenává:
Jak vznikl nápad zorganizovat divadelní festival zaměřený na nejmladší libereckou hereckou generaci?
Nedávno jsme si s kolegy uvědomili, že za relativně krátkou dobu, co v Liberci působíme, se nám podařilo vyprodukovat čtyři inscenace, nezávislé na dramaturgickém plánu divadla. Ty projekty nejsou klasické. Nebojíme se provokovat ani šokovat a vesměs se jedná o „generační“ komedie. Řešíme Youtube, reklamy, realityshow, módu, noční život, sexualitu, humor. Snad pomáháme vytvářet jakýsi liberecký underground. Nápad na festival byl z počátku vtip. Ale vlastně proč ne? Uděláme si hezkou sobotu, hlukem rozhněváme pár sousedů a budeme mít pocit, že žijeme intenzivně.
Co všechno na návštěvníky čeká?
Když jsem poprvé viděl představení „Plyšové porno“, brečel jsem smíchy. Pro tuto půlnoční lahůdku herce Michala Daleckého postavíme arénu v industriálních sklepních prostorech. Chceme diváky zavést do „střev“ Malého divadla, kam se normálně nedostanou. A tak návštěvníci stanou i přímo na jevišti, kde proběhnou módní přehlídky libereckých návrhářek: Kafky, Božské a Radun. Kromě našich kousků Pipinky z plakátu, Googling and fucking, Přísně tajné: hrubá nemravnost a recesistické kapelky Pipinky Pi•o, jsme na Festival WTF?! získali i brněnské Divadlo DNO s divokým kabaretem Svět podle Fagy. Připravujeme také vernisáže, koncerty, stánky, cirkusovou show, DJské a VJské sety…V neděli ráno se všichni probudíme s uměleckou kocovinou.
Je to jednorázová akce nebo je šance, že Liberec bude mít svůj nový divadelní festival?
Samozřejmě by bylo skvělé, kdybychom za rok rozjeli druhý ročník. Je s tím spousta práce, účet za telefon je vysoký, ale baví nás to. Včera mi pan rekvizitář řek, že jsem naivní, když chci převrátit divadlo na ruby a hrát v jeden den několik představení v podstatě zadarmo. Ale mně opravdu stačí, když mi za rok nějaká holka na baru řekne: „Jo, ten váš festival, to bylo super.“ Možná později zjistím, že na světě jsou i důležitější věci. Třeba peníze a telenovely.

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena