HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

V STUDNI

V STUDNI
31.03.2011
Jediné představení české komické opery 3. dubna v 15 hodin.
Blodkova opera V studni patří k nejpopulárnějším českým jednoaktovkám. Komický příběh o dvou nápadnících krásné Lidunky, starém Jankovi a mladém Vojtěchovi se odehrává o svatojánské noci plné kouzel a čár, u studny, ve které se má podle tradice Lidunce zjevit tvář jejího vyvoleného. Oba nápadníci to vědí a proto se rozhodnou vylézt na blízký strom, aby se ve vodě zrcadlila právě jejich tvář. Pod jedním z nich se ale zlomí větev a do studny spadne...
V studni je první českou komickou operou s recitativy – v tomto ohledu Blodek předstihl Smetanovu Prodanou nevěstu, která se v době premiéry Blodkovy opery (17. listopadu 1867) hrála stále ještě s mluvenou prózou. S Prodanou nevěstou je také tato jednoaktovka často srovnávána, jak pro svou popularitu, tak díky komickému příběhu a skvělému libretu, jehož autorem je stejně jako u Smetany Karel Sabina. V studni je vedle Smetanových a Dvořákových děl nejčastěji hranou českou operou 19. století, operou mistrovsky zvládnutou, jejíž melodie téměř zlidověly. Je také smutným důkazem toho, jak velkou ztrátou pro českou hudbu byla Blodkova předčasná smrt v roce 1874.
Nenechte si ujít jediné liberecké představení této české komické opery, které se koná v neděli 3. dubna a vezměte s sebou i děti - představení začíná již od 15ti hodin v Šaldově divadle. Inscenaci nastudovali posluchači Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, autorem výtvarného návrhu dekorací a kostýmů je Adolf Born. V první polovině představení zaznějí slavné árie z oper Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.
  
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena