HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

TŘIKRÁT MALÉ V ŽIŽKOVSKÉM

TŘIKRÁT MALÉ V ŽIŽKOVSKÉM
26.10.2009
„Minifestival“ libereckého divadla v Praze
Od 3. do 5. listopadu proběhne v Žižkovském divadle série pohostinských představení tří her z našeho Malého divadla. Bude to v úterý 3. listopadu Svatý komediant František v režii Petra Palouše, ve středu 4. listopadu Dnes večer: Lola Blau v režii Heleny Glancové a ve čtvrtek 5. listopadu Hra o lásce a smrti v režii Věry Herajtové. Začátky představení jsou v 19 hodin.
Svatý komediant František vypráví zábavnou, jarmareční formou o životě svatého Františka z Assisi. Režisér Petr Palouš hru zasadil na smetiště, protože svatý František nebyl jen světcem všech bláznů a komediantů, ale také bezdomovců. Na všechny tyto rysy jeho svatosti se zaměřil autor hry Dario Fo – Františka nám představuje ne jako poblouzněného prosťáčka, který spal na holé zemi a hovořil s ptáky, ale spíše jako moudrého a rafinovaného klauna, který prostotu pouze předstírá, aby obalamutil mocné a přiměl je pracovat pro svou věc – totiž pro Boží záměr. Inscenace Petra Palouše srší vtipem a radostí ze hry a je vhodná i pro rodiče s většími dětmi. V roli Františka se vystřídá Václav Helšus, Marek Sýkora a loutka jménem František.
Dnes večer: Lola Blau je muzikál pro jednu zpěvačku. Jeho autorem je Georg Kreisler, v německy mluvívích zemích asi tak slavný, jako u nás třeba Jan Werich. Jeho vtipné, často politicky nekorektní písně jsou už dávno součástí německého folklóru. V Lole Blau Kreisler popisuje svou vlastní anabázi: útěk před nacisty, získání slávy a úspěchu v Americe a po válce návrat do zničené vlasti. Režisérka Helena Glancová přidala do scénáře postavu kabaretní průvodkyně dějem, kterou ztvárnila Milena Šajdková. Titulní roli Loly Blau hraje, tančí a především zpívá Markéta Tallerová. Dvacet písní s příběhem, to vše za doprovodu živého klavíristy Martina Veselého. Středa 4. listopadu.
Čtvrteční večer v Žižkovském divadle bude patřit francouzské revoluci. Hra o lásce a smrti je slavná hra, pojednávající o konfliktu lásky, povinnosti, strachu a svědomí uprostřed revolučního běsnění. Tři lidé – postarší poslanec Národního konventu, jeho o mnoho mladší žena a mladý štvanec, který se s nasazením života vrátil do Paříže jen proto, aby ji odvedl s sebou –  řeší složitý vztahový trojúhelník v situaci, kdy na podobné věci vůbec není čas. Všude kolem je totiž spousta udavačů a každou chvíli může přijít revoluční garda a odvést všechny tři pod gilotinu. Kdo má žít a kdo se obětovat? Kdo má právo žít a kdo má právo se obětovat? Neobyčejně silný a hluboký příběh, který se klidně mohl odehrát třeba i u nás v padesátých letech, režijně zpracovala Věra Herajtová a v hlavních rolích účinkují Václav Helšus, Markéta Tallerová a Jaroslav Slánský.
 
Svatý komediant František (Marek Sýkora a Václav Helšus)
  
Dnes večer: Lola Blau (Markéta Tallerová a Martin Veselý)
  
Hra o lásce a smrti (Václav Helšus, Jaroslav Slánský, Markéta Tallerová)
 
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena