HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

TRAMVAJ DO STANICE TOUHA

TRAMVAJ DO STANICE TOUHA
11.02.2013
-
Po několika letech přivítáme v Liberci inscenaci, kterou režíruje Ivan Rajmont. Režisér činohry Národního divadla (a před lety její šéf), který v Liberci v r. 2004 realizoval na jevišti Ibsenovo do té doby u nás nehrané drama, Když my mrtví procitneme a před sedmi lety naopak komedii Postelová fraška. Ivan Rajmont patří k režisérským špičkám v naší republice a kromě Národního divadla má za sebou skvělé éry v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v pražském Divadle Na zábradlí. Není sice přímo libereckým rodákem, ale od dětských let v Liberci vyrůstal a s divadlem tu vlastně začínal.
Po deseti letech přivítáme na jevišti Šaldova divadla Tennesseeho Williamse. Před devíti lety jsme uvedli jeho hru Kočka na rozpálené plechové střeše v režii Petra Hrušky (hlavní role tehdy hráli Tomáš Impseil a Veronika Korytářová). Tramvaj do stanice touha je Williamsovou asi nejslavnější hrou, emotivně vypjatým dramatem o střetnutí iluzí, snů a tvrdé reality života. Představa a sen o tom, kdo jsem a co chci a jaká je moje minulost, se v postavě Blanche střetne s jednoduchým, ale energií a čichem pro realitu nabitým vnímáním života Stanleyho Kowalského, Blanchina švagra. Jejich vzájemný konflikt je konfliktem dvou světů, konfliktem, který je pro jednoho z nich zničující.
Drama z roku 1947, které na Broadwayi poprvé režíroval Elia Kazan, získalo o rok později Pulitzerovu cenu a v roce 1951 jej opět Elia Kazan zfilmoval. Vroli Stanleyho Kowalského tehdy zazářil zejména mladý Marlon Brando.
Tramvaj do stanice touha je emotivním dramatem, v němž najdou svoje všichni ti, kteří nezapomněli, že divadlo a drama přinášejí katarzi, očištění skrze tragedii a také diváci, kteří chtějí lépe vědět a současně mají rádi výrazné postavy spojené se silnými hereckými výkony.
Takže vás všechny zveme od 1. března do Šaldova divadla. V hlavních rolích uvidíte Markétu Tallerovou a Tomáše Impseila. Dále Lenku Langovou, Martina Stránského, Janu Hejret Vojtkovou, Martina Polácha a další.
Foto ze zkoušky - Zdeněk Úlehla.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena