HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

TISKOVKA TENTOKRÁT NA JEVIŠTI ŠALDOVA DIVADLA

TISKOVKA TENTOKRÁT NA JEVIŠTI ŠALDOVA DIVADLA
30.08.2016

Novináři se setkali v pondělí 29. sprna se šéfem činohry a dramaturgy přímo na jevišti Šaldova divadla. Dozvěděli se, jaké tituly pro návštěvníky připravuje činoherní soubor na sezónu 2016

Sezóna 2016/17 v činohře

 

DFXŠ zahajuje svoji 72. poválečnou sezónu. 2016/17. Uvedeme v ní 3 tituly v Šaldově divadle a čtyři v Malém divadle a seznámíme se s díly autorů hned pěti zemí: Anglie, Itálie, Švédska, Francie a pochopitelně i našich končin.

 

Uplynulá sezóna plná vynucených změn pro nás byla velice obtížná a smutná, protože nás v ní nečekaně opustil šéf činohry, liberecký rodák, vynikající český režisér a první polistopadový šéf činohry Národního divadla, Ivan Rajmont. Změny s tím související se promítají ještě do podzimní části sezóny nové, protože původní česká hra Achich… Arnošta Goldflama, která měla být uvedena v dubnu, se své premiéry dočká v autorově režii jako druhá premiéra podzimu v Malém divadle.

 

Činoherní soubor také prošel menší personální obměnou a do podzimu vstupuje se třemi novými tvářemi: čerstvou absolventkou DAMU Eliškou Jansovou, Janem Jedlinským a Jakubem Chromečkem, kteří k nám přicházejí ze Západočeského divadla v Chebu, resp. pražského Divadla Komedie.

 

Ještě před první premiérou budou mít diváci možnost zhlédnout v Malém divadle dva speciální projekty.

Ve středu 5. října si připomeneme nedožité osmdesátiny Václava Havla scénickým čtením jeho méně známé, ale neodolatelně vtipné komedie Motýl na anténě. A hned o den později, 6. října, naskočí na jeviště během reprízy Podivného případu se psem dva tlumočníci do znakové řeči, kteří zprostředkují děj této oblíbení inscenace i našim sluchově znevýhodněným spoluobčanům, což bude nepochybně pozoruhodný zážitek i pro slyšící diváky.

 

A hned poté už dojde na první premiéry. Úvodem uvidí naši diváci dva původní české projekty v Malém divadle. Atomová kočička Tomáše Dianišky navazuje na jeho předchozí autorské počiny, které uvádělo nejen Divadlo F. X. Šaldy, ale také jeho mladá odnož, Divadlo F. X. Kalby. Dianiška si vybírá velmi různá témata (Googling and Fucking, Přísně tajné: Hrubá nemravnost, LSDown) a v poslední době si bere náměty z komunistické minulosti našeho národa. V Divadle pod Palmovkou uvedl své Mlčení bobříků, v němž se věnoval létům padesátým. Jeho Atomová kočička se obrací k létům osmdesátým minulého století. Na rozdíl od dřívějších počinů bude Dianiška nyní i režisérem své hry, takže se diváci věrní i noví mají opravdu na co těšit - 14. října poprvé.

 

Hned vzápětí přijde další autorská práce. Arnošt Goldflam bude režírovat svoji vlastní hru, feerii Achich…, kterou napsal na naši výzvu přímo pro liberecké divadlo. I on reflektuje svým způsobem minulost, ale daleko šířeji pojatou a ze zcela jiného úhlu pohledu. Generačně, osobně i tematicky. Prochází dějinami posledního sta let jako židovský mladík, který na svém hledání dává divákům pocítit, jak bylo a je nelehké být právě židovským mladíkem v Čechách. Od „hilsneriády“ po současnost. Goldflam je naléhavý, jemný a vtipný. Všichni jej znáte jako herce, režiséra i dramatika. Nyní jej poznáte jako autora díla, jež se poměrně úzce dotýká jeho vlastního životopisu. Můžeme se těšit na osobité a skvělé divadlo – premiéra 9. prosince.

 

A budeme originální i nadále, protože následující titul v Šaldově divadle, první titul roku 2017 bude dramaturgická i divácká bomba. Zamilovaný Shakespeare, velmi nová divadelní podoba známého filmu, která vznikla teprve nedávno v Anglii. Liberecké uvedení bude teprve druhé v republice, krátce po české premiéře.  Premiéra 27. ledna 2017. Režie Šimon Dominik.

 

Krátce na to máme v plánu premiéru Mysteria buffa Daria Fo - italského dramatika, stále žijícího nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1997. Jeho zpracování středověkých mystérií je stále mimořádným materiálem pro jedinečného herce. A tím je u nás Václav Helšus. Ti dva si už před léty rozuměli ve Svatém komediantovi Františkovi a nepochybně tomu bude tak i nyní. Navíc prozradíme, že jde o titul, kterým jeden z nejlepších herců v této zemi oslaví své velmi kulaté životní jubileum. Premiéra bude 10. února 2017 v Malém divadle v režii Petra Palouše. Je to již osvědčená trojice: Fo, Helšus, Palouš. Je na co se těšit.

 

Na jaře, v dubnu uvedeme opět dvě hry. V Malém divadle to bude drama jednoho z nejlepších severských dramatiků Larse Noréna Válka. Současný autor se nechal inspirovat tragédií válek v bývalé Jugoslávii a dokonale zachytil, co taková válka udělá se základními vztahy, s osobností člověka. A dodejme, že to není obyčejná válka front a operací velkých vojenských uskupení, ale to, čemu se dnes říká hybridní válka. Válka sousedů. Lidí, kteří se znali. Těžko najdeme tak tíživě současné drama, než to, které napsal Norén. Divadlo u něj hraje roli nástroje, s jehož pomocí se dobírá zoufalství lidské existence vtažené do konfliktů a krutostí, které nás obklopují. Norénovo drama bude režírovat Šimon Dominik a premiéru má 7. dubna 2017.

 

V Šaldově divadle budeme od 21. dubna hrát klasickou Molièrovu hru Don Juan. Režisér divácky úspěšných komedií Šťovík, pečené brambory a Srnek, které sám napsal, jistě nenechá Molièrovu klasiku bez výrazného autorského vstupu a aktualizace. Humor režiséra a autora Tomáše Svobody bývá drsný, ale také melancholický a jemný. Je režisérem a autorem kontrastů. Dokáže zastihnout realitu, v níž žijeme v jejích rozporech, ambivalencích, o nichž neradi slyšíme.  Dokázal to nejen jako autor, ale i divadelní a filmový režisér (Hodinový manžel). Dokáže diváky provokovat, zaskočit, rozesmát, ale nikdy je nenudí.

 

Poslední premiérou 16. června se vrátíme k Shakespearovi. Nikoliv jako k postavě, ale tentokrát jako k jednomu z nejlepších a také nejpopulárnějších autorů historie světového divadla. Od jeho smrti uplynulo letos neuvěřitelných 400 let. Jeho komedii Mnoho povyku pro nic uvedeme v Šaldově divadle. Je to komedie o lidech, kteří si pohrávají se svými vztahy tak arogantně, až se jim to vymstí. Málem. Léto otevřeme tedy smíchem, který u alžbětinského autora je vždy přítomen ve chvíli, kdy málem dojde k tragédii. Nejen tímto uměním přesahuje své předchůdce i následníky. Inscenaci vytvoří Kateřina Dušková.

 

Jsme přesvědčeni, že naše letošní nabídka přináší atraktivní tituly, a podaří se jí tak navázat na loňskou sezónu, která, doufáme, byla pro diváky více než zajímavá. Uvedli jsme v ní dvě původní české hry - Pitomost aneb Kanárek a Jiří Mucha: Carpe diem! i dvě skvělé komedie - Kdo je tady ředitel? a Poprask na laguně. Dvě nejžhavější novinky nesou teprve červnové datum, a proto je stále ještě považujeme tak trochu za novinky. Čerstvě nastupující šéf činohry Šimon Dominik režíroval americkou komedii Absolvent, jejíž příběh je znám především z filmového zpracování, a Malé divadlo představilo pozoruhodnou slovinskou Událost v městečku Goga.

 

Sezóna 2016/2017, první sezóna nového šéfa činohry, se rozjíždí. Bude tematicky i žánrově pestrá. Jak v dramaturgii, tak i ve svém inscenačním potenciálu, a věříme, že potěší nejen naše stálé diváky, ale přivede nám i nové.

 

Foto: Lukáš Trojan

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena