HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

SYLVA NA MEZINÁRODNÍM FESTIVALU

SYLVA NA MEZINÁRODNÍM FESTIVALU
17.09.2021

Činohra veze Karolinu Světlou na mezinárodní Festival Divadlo!

Inscenace Sylva Martina Františáka se hraje v neděli 19. září na prestižní přehlídce v Plzni

Dramaturgie prestižní mezinárodní přehlídky, která se každoročně koná v Plzni pod názvem Festival Divadlo, si letos do svého programu vybrala libereckou inscenaci Sylva. V jistém smyslu je Festival Divadlo nejvýznamnější a největší divadelní svátek v republice, událost, na kterou se sjíždějí divadelníci ze všech koutů Čech i Moravy a diváci tu vidí výběr nejzajímavějších počinů, co se v divadle za rok urodily. České soubory tu vystupují po boku špičkových kusů slavných zahraničních tvůrců, což je v Čechách velmi vzácný a cenný kontext. Pokud by člověk chtěl získat přehled o českých scénách snadno a rychle, tady má jedinečnou příležitost. Festival má také úžasnou kulturní atmosféru, která dýchá z celého města, kavárny jsou do nocí plné umělců a parky žijí pouličním divadlem.

 

Komise odborníků si inscenace na přehlídku vybírá velmi pečlivě a už samotné pozvání je vyznamenání velké váhy ve světě divadla! Činohra Divadla F. X. Šaldy v Plzni představí inscenaci Sylva, romantický příběh ze srdce a hlubin ještědských srázů podle Vesnického románu Karoliny Světlé.

 

Slavné dílo klasické literatury, spjaté s blízkým okolím Liberce, ožívá v divadle úplně poprvé! Jedna z největších českých spisovatelek nalezla v našem kraji mocnou tvůrčí inspiraci. Vesnický román (1867) je prvním z Ještědských románů a nese v sobě svěží tvůrčí odvahu i vzácnou citlivost vůči hlubinám lidské duše. Inscenaci vytvořil jeden z nejvýraznějších českých režisérů Martin Františák (*1974), umělecký šéf Švandova divadla v Praze, spojený s úspěšnou érou Národního divadla v Brně. K horám i venkovu má blízko: vyrostl na úbočích Beskyd a ve volných dnech hospodaří v sadu na vsi v Orlických horách. Především ale dělá ryzí současné a bytostně emocionální divadlo. Jeho inscenace mají pevný sebevědomý tvar, soustředěný k živému dramatickému středu, totiž ke strhujícímu herectví.

 

Jana Hejret Vojtková jako statkářka, Jan Jedlinský jako Antoš, Barbora Bezáková jako Sylva a Markéta Tallerová jako matka vytvořili na osvědčeném půdorysu českého vesnického dramatu postavy téměř antické, vstupují do dramatického zápasu spolu se základními silami a živly vesmíru. Hlavním protihráčem hrdinů je obec, kterou soubor pečlivě vykresluje do vyhraněných typů, každý svým jednáním zasahuje do děje. Pro výsledný estetický tvar inscenace je zásadní i odvážná, čistá a stylotvorná scéna Evy Jiřikovské, jejíž nedílnou součástí jsou i kostýmy. Vše hraje spolu s herci: horská krajina, sad, kořeny člověka v zemi, pevná silueta kroje, která určuje postoj člověka. Stylizované ztvárnění lidových rituálů z Podještědí s herci vytvořil známý mim a osobitý divadelník Pavol Seriš a temperamentně rytmický hudební výraz jim dal ostravský skladatel Nikos Engonidis.

 

Držte nám v neděli palce, ať Liberec v Plzni předvede svůj činoherní soubor v plné formě, tak jak ho naši diváci znají a mají rádi.  Hercům přejme: zlomte vaz!

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena