HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

SVĚTOVÁ PREMIÉRA SYLVY SE BLÍŽÍ. ČINOHRA PŘINÁŠÍ NA SCÉNU DALŠÍ PŘÍBĚH Z LIBERCE!

SVĚTOVÁ PREMIÉRA SYLVY SE BLÍŽÍ. ČINOHRA PŘINÁŠÍ NA SCÉNU DALŠÍ PŘÍBĚH Z LIBERCE!
09.09.2020

Slavné dílo klasické literatury ožívá poprvé v divadle! V pátek 11. září proběhne v Malém divadle světová premiéra adaptace Vesnického románu Karoliny Světlé – Sylva. Těšte se na romantický příběh ze srdce a hlubin našich hor.


Jedna z největších českých spisovatelek, Karolina Světlá (1830–1899), se zapsala do literární historie především svými Ještědskými romány. Vesnický román (1867) je prvním z nich a sevřeností děje i vnitřní dramatičností konfliktu se mimořádně hodí pro divadelní zpracování. Činohra DFXŠ pro tuto výzvu našla ideálního tvůrce – výrazného režiséra, dramatika a básníka Martina Františáka.

 

 

Martin Františák (*1974), umělecký šéf Švandova divadla v Praze, má k horám i venkovu blízko: vyrostl na úbočích Beskyd a ve volných dnech hospodaří na vsi v Orlických horách. Snad právě proto se s Karolinou Světlou nesetkává poprvé. Jeho inscenace Kříže u potoka ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (2018) vzbudila velký ohlas u diváků i odborné kritiky, objela nejprestižnější české festivaly, získala absolutní vítězství v divácké i odborné anketě Slováckého divadla a Klára Vojtková s Tomášem Šulajem se za své výkony v inscenaci dostali do úzké nominace na Ceny Thálie.

Recenze se shodují na tom, že jeho ryzí současné a bytostně emocionální divadlo se mimořádně dobře hodí pro interpretaci literární klasiky, zejména českého vesnického románu. S libereckým činoherním ansámblem našel Martin Františák rychle společnou řeč a podle všeho se v Sylvě můžeme těšit na silné a svébytné herecké výkony.

 

 

Jana Hejret Vojtková jako statkářka, Jan Jedlinský jako Antoš, Barbora Bezáková jako Sylva a Markéta Tallerová jako matka vytvořili na osvědčeném půdorysu českého vesnického dramatu postavy téměř antické. Hlavním protihráčem hrdinů je obec, kterou soubor pečlivě vykresluje do vyhraněných typů, každý svým jednáním zasahuje do děje. Dramatizace Tomáše Syrovátky vznikla přímo pro naši inscenaci a během zkoušení srůstala s režijní koncepcí. Martin Františák se na zkouškách znovu a znovu vracel ke čtení románu, aby nakonec všemi divadelními prostředky vyprávěl příběh Světlé.

 

Těšíme se na vás na světové premiéře Sylvy v pátek 11. 9. 2020, ale i na reprízách, nejbližší budou 13. 9., 16. 9., 26. 9. a 22. 10.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena