HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ŠALDA V DIVADLE F. X. ŠALDY - PREMIÉRA NAŠÍ NOVÉ KOMEDIE!

ŠALDA V DIVADLE F. X. ŠALDY - PREMIÉRA NAŠÍ NOVÉ KOMEDIE!
16.09.2013
Foto: Roman Dobeš
Každý Liberečan se od dětství setkává se jménem F. X. Šaldy. Po tomto slavném libereckém rodákovi máme pojmenované nejen divadlo, náměstí, ale i gymnázium, kousek od Malého divadla najdete pamětní desku na jeho rodném domě. Všichni asi tušíme, že to byl kritik – a dobrý kritik – vždyť jeho jméno přežilo v názvech institucí změnu režimu, rozpad státu, přelom tisíciletí… Kdo jej někdy četl, ví, že je dodnes inspirativní. Málokdo má ale představu, jaký to byl člověk, jak žil… A právě Šalda jako živý člověk zajímá inscenátory naší nové komedie Erotikon doktora Š.
Šaldův život je totiž pikantnější, než by se na první pohled zdálo. Kolem tohoto charismatického muže se vždy točilo několik žen najednou. Dobré východisko pro hru. Jak to bylo ve skutečnosti, se můžeme pouze domýšlet, ale v naší komedii připomíná Šaldův soukromý život frašku, v níž kdykoliv hrozí, že v nevhodnou chvíli vejde někdo, kdo by právě teď měl být co nejdál. Představit si Šaldu, přísného kritika plného těch nejvznešenějších idejí, jak se připletl do žánru jemu tak vzdáleného, jako je fraška, může být samo o sobě zábavné. A když k tomu připočteme jeho až trochu komickou schopnost znepřátelovat si lidi, touhu být nejen kritikem, ale také autorem, objeví se před námi postava, která o něčem jiném sní a něco jiného žije. Naše inscenace není pomníkem velikánu Šaldovi, zajímá nás jako člověk možná někdy směšný, který ale přesto převyšoval malost svého okolí svou přímostí a touhou dotknout se něčeho velkého a absolutního. Šaldu jeho současníci obdivovali, nebo nenáviděli, ale asi nikomu nebyl lhostejný. Žít v Liberci, chodit do Šaldova divadla a nemít bližší představu, kdo Šalda byl, je škoda.
Naše nová komediální inscenace vás s tímto nepřehlédnutelným mužem v podání Tomáše Dianišky seznámí. A věříme, že budete překvapeni… V dalších rolích uvidíte B. Mottlovou, V. Korytářovou, K. Baranovou, M. Lohniskou, P. Houšku, J. Albrechta a M. Maléře. Premiéra v režii M. Tyce už 11. října 2013 v Malém divadle.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena