HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ROZHOVOR S PETROU ŠIMKOVOU

ROZHOVOR S PETROU ŠIMKOVOU
10.03.2010
S mladou sopranistkou o Thálii a Komediantech
Vyhlášení Cen Thálie 2009 se koná již tuto sobotu a liberecké divadlo má v užší nominaci čtyři „želízka v ohni“ – vedle Markéty Tallerové a Pavla Vančury to jsou manželé Rafael Alvarez a Petra Šimková, vynikající operní pěvci. Mladá sopranistka Petra Šimková byla sice nominována za roli Mařenky v ústecké inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty, ovšem s přihlédnutím k její roli Neddy v Leoncavallových Komediantech, které v Liberci režíroval Michael Tarant.
Dověděli jste se o svých nominacích s manželem společně, nebo každý zvlášť?
O nominaci na Cenu Thálie jsme se dověděli každý zvlášť; oba nás velmi překvapila a zároveň potěšila.
Byli jste vybráni do užší nominace a budete tedy přímo usilovat o Cenu Thálie za rok 2009. Slavnostní vyhlášení se bude konat 20. března – těšíte se na ten večer?
Na předávání cen se těšíme, já se však nebudu moci účastnit osobně, 20.3. mám totiž představení v Theater an der Wien, kde by moje absence mohla být omluvena jen v případě nemoci nebo z vážných rodinných důvodů. Jsem ráda, že je vedení divadla ochotno omluvit mou nepřítomnost v Praze formou oficiálního dopisu.
V Liberci účinkujete  v inscenaci Leoncavallových Komediantů se svým manželem – jak se vám spolu zpívá? 
V této inscenaci, ale i  v každé jiné zpívám nejraději se svým manželem. Je to sice někdy humorné, jelikož oba bereme svou práci tak vážně, že jsme schopni se při ní dokonce i pohádat, ale s odstupem času se tomu vždycky zasmějeme. Vzpomínám si, jak jsme naši závěrečnou scénu z Komediantů zkoušeli v našem pokoji na ubytovně. Jsem ráda, když můžeme být spolu, i proto s ním ráda spolupracuji.  
Jak se Vám líbí role Neddy? Co pro Vás znamená? 
Opera Komedianti je pro mne v první řadě nesmírně zajímavá z psychologického hlediska a vztahu reálného života s divadlem. Z libreta opery mi je celkem jasné, co Nedda prožívá, v jaké životní situaci se nachází. Z jejich reakcí je možné odvodit část jejího charakteru, avšak ne charakter v cele jeho šíři. Jsou jakási další vodítka: Nedda vyrostla bez zázemí rodiny…. jediný, kdo ji zasvětil do života jako takového byl Canio….. Zřejme měla velké kouzlo ženskosti, když přitahovala hned několik mužů…. Jak už jsem zmínila, sila jejího charakteru je zřejmá z jejich reakcí, která se odráží úžasným způsobem i v hudbě…Z těchto poznatku jsem si vytvořila svoji vlastní představu, jak se do její role vcítit. Je to na jednu stranu docela příjemný pocit, že jsem si mohla „tu svoji“ Neddu jakýmsi způsobem „dotvořit“. Navíc mi byla blízká představa pana režiséra Taranta. Nedda byla připravena jít osudu vstříc. Statečně nesla svou životní realitu, věděla, že ji nic jiného nezbývá, nebyla však „ustrašenou holčičkou". Proto, když poznala jinou realitu díky svému milenci, rozhodla se pro útěk a ta tímto rozhodnutím si stála až do svého tragického konce.  
Petru Šimkovou můžete jako Neddu vidět a slyšet již příští čtvrtek. Repríza operních dvojčat, Sedláka kavalíra a Komediantů se koná 25. března v Šaldově divadle.
Petra Śimková a Rafael Alvarez v Komediantech
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena