HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

REŽISÉR ČAROSTŘELCE WERNER PICHLER

REŽISÉR ČAROSTŘELCE WERNER PICHLER
03.01.2012
-
První letošní operní premiérou bude Čarostřelec Carla Marii von Webera v hudebním nastudování Františka Babického. Velmi slavnou a neméně strašidelnou operu uvádí liberecké divadlo v nové, v Čechách dosud nikdy nehrané verzi s recitativy, které dokomponoval francouzský skladatel Hector Berlioz.
Po dlouhé době bude v Liberci vznikat operní inscenace zahraničního režiséra – je jím Werner Pichler. Režisér Werner Pichler vyrůstal poblíž Vídně a divadlo ho lákalo již od dětství. Vedle svého studia elektroinženýrství chodil také na hodiny baletu a jazzového tance. Tanci se pak od roku 1986 začal intenzivně věnovat v New Yorku. V opeře debutoval coby tanečník v roce 1983, v inscenaci Tannhäusera ve slavné Metropolitní opeře v New Yorku. Na této scéně pak následující roky sbíral cenné zkušenosti.
V roce 1992 se vrátil do Evropy a začal působit jako asistent režie v operních divadlech a studiích v Zürichu, Klagenfurtu, Dublinu a také na Bregenském festivalu. Zde mimo jiné převzal obnovenou premiéru slavné inscenace Bohémy režiséra Richarda Jonese, na které spolupracoval s dalším významným režisérem Brianem Largem. Filmová verze této inscenace byla nadšeně přijata diváky i kritiky. V roce 1994 byl angažován na operní scéně v Ulmu, kde o rok později vytvořil svou první samostatnou inscenaci – byla jí Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Z mnoha jeho dalších inscenací pouze namátkou: Orfeus a Eurydika, Hraběnka Mariza, Nápoj lásky, Traviata, Orfeus v podsvětí, Trubadúr ale také muzikál Jesus Christ Superstar, který se stal nejúspěšnější inscenací sezóny.
Od roku 2009 působí jako režisér na volné noze na nejrůznějších evropských scénách - mimo jiné ve Vídni, Augsburgu, Dortmundu, Stockholmu, Hamburku a mnoha dalších.
V roce 2010 debutoval jako činoherní režisér ve zpracování slavného Süsskindova románu Der Kontrabass. Kromě své umělecké tvorby působí Werner Pichler také pedagogicky jako docent na universitě ve Vídni a v innsbruckém Mozarteu. Zde připravuje mladé operní zpěváky na jejich kariéru. Jako lektor působí také na letních kurzech pro mladé pěvce v italské Urbanii.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena