HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

RECENZE NA PREMIÉRU MUZIKÁLU SUGAR

RECENZE NA PREMIÉRU MUZIKÁLU SUGAR
29.12.2009
Poslední letošní premiéra operního souboru byla nadmíru úspěšná. Přečtěte si recenzi Zuzany Minstrové.
Někdo to rád horké nezklame nikdy. A jako muzikál v divadle přímo září
Liberec – Až po střechu našlapaná historická budova libereckého Divadla F. X. Šaldy tvořila kulisu nové inscenaci, muzikálu Sugar. Lepší atmosféru si herci na páteční premiéře ani nemohli přát.
SOUROZENCI GONDÍKOVI V HLAVNÍCH ROLÍCH
Divadlo sáhlo po divácky vděčném titulu. Skoro každý zná černobílý film z roku 1959 Někdo to rád horké, podle něhož americký muzikál vznikl. Navíc jazzové písničky přinášejí novou kvalitu. Muzikál nastudoval se souborem opery režisér a zpěvák Oldřich Kříž, který v programu skromně přiznává, že se v roli režiséra stále cítí být začátečníkem. Odvedl ale práci vysoce profesionální. Dokázal s herci vypointovat jednotlivé situace a střídat je v rychlém sledu, aniž by něco zůstalo nevyřčeno. Režisérovi nechybí ani smysl pro humor, ani cit pro kresbu lidských typů. Navíc si, samozřejmě ve spolupráci s ostatními tvůrci, dokázal udělat legraci i ze sebe sama. Třeba tím, že obstarožní miliardáře na Floridě představují členové sboru, odění pouze do trenýrek, tudíž divákovi odhalují své pupíky a další tělesné nedostatky.
Pohyblivou moderně pojatou scénu navrhl syn režiséra, a současně představitel jednoho z muzikantů v dámském převleku, Joa, Jan Kříž. Znaky, jež charakterizují různé prostředí, například kupé ve vlaku, přijíždějí na scénu na kolečkách. Vše je v pohybu, vše se každou chvíli mění v něco jiného. Scénu výborně doplňují blyštivé a elegantní kostýmy Veroniky Hindle.
Příběh dvou chudých muzikantů, kteří na útěku před gangstery přijmou místo v dívčím orchestru, stojí především na třech hercích, dvou muzikantech a krásky Sugar, kterou ve filmu ztělesnila Marilyn Monroe. Dvě z těchto rolí představují sourozenci Adéla (Sugar) a Dalibor (Jerry) Gondíkovi, známé televizní hvězdy. A oběma žánr divadla, které zpívá, mluví a tančí, sedne jako ulitý. Pozadu nezůstává ani Jan Kříž, jehož role ale nevystačí jen s humorem, ale dostává do ní i rysy opravdového citu, neboť – jak známo – jeho Joe se do Sugar zamiluje. Zážitek diváků umocňuje také živá hudba v podání orchestru divadla, jemuž to pod taktovkou Martina Doubravského opravdu šlape.
Zuzana Minstrová, Liberecký deník, 22. 12. 2009.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena