HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

POSELSTVÍ MEZINÁRODNÍHO DNE TANCE 2021

POSELSTVÍ MEZINÁRODNÍHO DNE TANCE 2021
29.04.2021

Mezinárodní den tance připadá každoročně na 29. dubna a slaví se z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI - International Theatre Institute) od roku 1982. Cílem Mezinárodního dne tance je oslavit tuto uměleckou formu, upozornit na univerzální srozumitelnost tance napříč politickými, kulturními a etnickými hranicemi a propojit lidi na celém světě pomocí společného jazyka – tance. Autory poselství byli v minulých letech například Merce Cunningham, Sasha Waltz, Maja Plisecká, Anne Teresa De Keerskmaeker nebo Trisha Brown.

V letošním roce byl tímto čestným úkolem pověřen německý tanečník Friedemann Vogel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přečtěte si silná slova stuttgartského baletního sólisty, se kterými se ztotožňují i tanečníci našeho divadla.


Všechno – veškeré naše cítění – má svůj původ v pohybu a tanec je pohyb zušlechtěný tak, aby dokázal komunikovat. Dokonalé zvládnutí techniky je sice velmi důležité a působivé, ale nakonec je stejně vždy nejpodstatnější to, co tanečník svým pohybem vyjadřuje.


My tanečníci jsme v pohybu pořád a snažíme se vytvářet nezapomenutelné chvíle. Právě to je cíl každého z nás, bez ohledu na to, jakému se věnujeme tanečnímu stylu. Když se tedy zničehonic zavřou divadla, zruší se festivaly a my najednou nesmíme vystupovat, zastaví se nám svět. Žádný fyzický kontakt. Žádná představení. Žádné publikum. Ještě nikdy v moderní historii nemusela taneční komunita vyvinut takové úsilí o udržení motivace a hledání svého raison d’être, jako právě teď.


Avšak právě nyní, když jsme přišli o něco tak cenného, si skutečně uvědomujeme, jak zásadní naše činnost je a jaký význam má tanec pro společnost. U tanečníků se většinou obdivuje jejich fyzická zdatnost, ale ještě více čerpáme ze své duševní síly. Věřím, že tato jedinečná kombinace fyzické a mentální odolnosti nám pomůže tuto dobu překonat a přijít na nové způsoby, jak pokračovat v tanci i v rozdávání inspirace.


 

Připojte se k oslavě tance s naším baletním souborem, více naleznete v události na Facebooku, záznam Viva la danza! budeme vysílat přes divadelní Youtube kanál.

 

Autorem fotografie Friedemanna Vogela je Roman Novitzky.

Autorem fotografií v galerii je Daniel Dančevský.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena