HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

POSELSTVÍ KE SVĚTOVÉMU DNI DIVADLA 27. BŘEZNA 2021

POSELSTVÍ KE SVĚTOVÉMU DNI DIVADLA 27. BŘEZNA 2021
27.03.2021

Síla divadla je v srdcích diváků

 

I my se připojujeme k oslavám Světového dne divadla a máme pro vás vzkaz:

 

"Divadlo je součástí života civilizace od nepaměti. Navzdory nástupu konkurence v podobě rozhlasu, televize, kin, multikin je tu stále a bude. Protože živé umění je prostě jiný druh zážitku. Nenahraditelný.
Letos je to podruhé, kdy slavíme Světový den divadla a divadla máme zavřená. Myslím na všechny herce, zpěváky, hudebníky, tanečníky, divadelní režiséry, scénografy, kostýmní výtvarníky, choreografy.. Vydržte! Čas plných divadel zase přijde."
Jarmila Levko, ředitelka DFXŠ.

 

"Naši drazí diváci, při jednom z posledních představení před uzavřením našeho divadla jste při potlesku stáli s transparenty a cedulemi, na nichž byla slova díků, podpory a víry. Neměli jsme ještě příležitost vám za tak cennou podporu, z níž žijeme dodnes, poděkovat. Dovolte, abychom nyní my zvedli své pomyslné transparenty směrem k vám. Držte se. Zvládněte tuto dobu, která nás má mnohé naučit, s nadhledem a pokud možno s úsměvem. Neztrácejte víru." Kateřina Dušková, šéfka činohry DFXŠ.

 

"Vážení diváci, Divadlo hraje hlavní roli kulturního a společenského života. Snaží se vzdělávat, přenášet emoce a hlavně Vás těšit. Během svého vývoje se muselo vyrovnat s různými historickými událostmi a překonat společenské i politické proměny. Bohužel přišlo další těžké období, kdy bychom publikum rádi kulturně hýčkali a nemůžeme. Jsme si jistí, že smutnou dobu brzy společně překonáme a otevřou se nám ty známé dveře do světa umění, krásy a fantasie. Děkujeme za přízeň a těšíme se, až Vám zatančíme v našem výjimečném Divadle!" Marika Mikanová, šéfka baletu DFXŠ.

Poselství ke Světovému dni divadla 27. března 2021

Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a se Světovým dnem loutkářství (21. března). Oslavy Světového dne divadla pořádá Mezinárodní divadelní ústav (ITI – International Theatre Institute), mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružená k UNESCO. Tento den je příležitostí zamyslet se nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornit na jeho význam pro lidská společenství i jednotlivce a na jeho potenciál pro ekonomický růst. Autorem prvního poselství ke Světovému dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla. V letošním roce je autorkou poselství divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren.

 

Helen Mirren: Poselství ke Světovému dni divadla 2021

Tato doba je pro živá vystoupení velice nepříznivá a řada umělců, techniků a mužů i žen za scénou i na scéně musí bojovat o přežití v oboru, který je již tak plný nejistoty.

Snad jim ona neustálá nejistota dodala také důvtip a odvahu, díky nimž pandemii překonají.

I v těchto nových podmínkách našli díky své představivosti nápadité, zábavné i dojemné způsoby, jak komunikovat – z velké části samozřejmě přes internet.

Už od počátku své existence si lidé vyprávějí příběhy. Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu.

Potřeba tvořit, kterou pociťují scénáristky a scénáristé, designérky a designéři, tanečnice a tanečníci, zpěvačky a zpěváci, herečky a herci, hudebnice a hudebníci, režisérky a režiséři, nikdy nevyhasne. Už velice brzy se opět plně rozvine a projeví se s novou energií a v nových pohledech na svět, který všichni společně obýváme.

Už se nemohu dočkat.

 

 

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena