HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

POMOZTE SVÉMU DIVADLU A MĚSTU

POMOZTE SVÉMU DIVADLU A MĚSTU
06.11.2012
Podpisová akce prodloužena do konce roku.
Jak asi mnozí obyvatelé města zaznamenali, od září tohoto roku probíhá společná petiční akce regionálních divadel v České republice nazvaná „Pomozte svému divadlu“. Dne 13. září vystoupili před libereckou radnicí herci Divadla F. X. Šaldy a Naivního divadla s pouličním divadelním programem, který měl na tuto akci upozornit. Zájem veřejnosti byl veliký a po celé odpoledne se u stolku s peticemi tvořil hlouček lidí rozhodnutých divadelníky podpořit. A protože lidí ochotných připojit svůj podpis stále přibývá, rozhodli se organizátoři trvání akce prodloužit až do konce roku.
K vysvětlení důvodů, proč petice vznikla, postačí pár čísel. Stát věnuje řádově vyšší částku na podporu divadel v Praze, kde žije 15% obyvatel České republiky, než na podporu divadel mimo Prahu, kde žije 85% obyvatel republiky. Regionální divadla přitom hrají pro většinu diváků České republiky. A především: regionální divadla jsou dnes více než z 90% financována městy, zatímco kraje a stát přispívají necelými 10%. Města jsou proto neúměrně zatížena a divadla bojují o holou existenci. Divadla přitom nežádají od státu víc, než k čemu se stát zavázal v tzv. Programu státní podpory profesionálních divadel a profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů. Od roku 2007 je však tento Program plněn pouze na 37%. Například pro rok 2012 získala profesionální divadla podporu ve výši 56 milionů Kč namísto vládou schválených 145 milionů Kč.
Divadelníci touto peticí nebojují za zvýšení svých platů, ale jde jim o koncepční systém financování divadel, které nemůže dlouhodobě zůstat jen na městech. Do divadel jezdí i diváci z okolních měst a obcí a existence divadel je tedy otázkou širšího zájmu. Regionální divadla svým významem zcela prokazatelně přesahují území měst, v nichž sídlí. Zatímco v České republice zůstává tento problém dlouhodobě neřešen, v zahraničí takovéto více zdrojové financování úspěšně funguje. V Německu stát a region dotují městská divadla z 50% a v Rakousku dokonce z 55%. Pro liberecká divadla stát a region neposkytují ani 10% potřebné celkové dotace na jejich provoz.
Text petice i petiční archy jsou k dispozici během představení ve foyer Divadla F. X. Šaldy i Malého divadla, přes den pak v pokladně Šaldova divadla do konce r. 2012!!!
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena