HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

PODZIMNÍ RUSALKA A VÁNOČNÍ MUZIKÁL

PODZIMNÍ RUSALKA A VÁNOČNÍ MUZIKÁL
14.05.2013
Opera pro Liberec se přesouvá – nevzdáváme to.
Nejambicióznější projekt libereckého divadla v roce 2013 chystal operní soubor. Které regionální divadlo se může pochlubit uvedením nové původní opery? Právě tou měla být Kateřina z Redernu, opera napsaná na motivy života Frýdlantské a Liberecké hraběnky, jejíž život skrývá mnohá tajemství. Tuto operu píše právě pro Liberec přední česká skladatelka Sylvie Bodorová na libreto ředitele DFXŠ Martina Otavy. Je to zcela ojedinělé, že vzniká takové dílo pro regionální divadlo, navíc dílo, které je inspirováno historií našeho kraje. Se vznikem takovéto mimořádné opery jsou však logicky spojeny náklady, které přesahují rámec běžné operní inscenace nežijícího autora a bohužel ministerstvo ani sponzoři v tomto roce finančně na tento projekt nepřispěli. Aby ředitel finančně neohrozil vyrovnanost rozpočtu DFXŠ rozhodl, že premiéru o rok odloží a bude se dále snažit získat na projekt dotaci, grant nebo sponzorské zajištění.
Uvedení Kateřiny z Redernu se proto přesouvá a premiéra se bude konat 19. prosince 2014, na závěr roku české hudby. Místo plánované inscenace připravuje operní soubor premiéru skvostu české opery – novou inscenaci Rusalky Antonína Dvořáka.
Plánovaný muzikál Kiss me Kate nahradí She loves me
Libereckému divadlu se podařilo za mimořádně výhodných podmínek získat provozovací práva na muzikál She loves me autorů Jerryho Brocka (slavného skladatele, autora hudby k muzikálu Šumař na střeše), Joea Masteroffa a Sheldona Harnicka. Vedení souboru se proto rozhodlo ke změně titulu a uvede She loves me již v prosinci tohoto roku, místo původně plánovaného muzikálu Kiss me Kate. She loves me je adaptací divadelní hry Miklose Laszla, která posloužila jako předloha také několika filmům – naposledy to byl hollywoodský snímek Láska přes internet (1998) s Tomem Hanksem a Meg Ryanovou v hlavních rolích. Muzikál měl premiéru 23. dubna 1963 na Broadwayi, kde se hrál více než 300 krát a získal deset ocenění.
Pro tento muzikál se nám podařilo zajistit mimořádně kvalitní sólisty, včetně několika mediálních hvězd… diváci se mají opět na co těšit. 
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena