HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

PODZIMNÍ PREMIÉRY ČINOHRY

PODZIMNÍ PREMIÉRY ČINOHRY
07.09.2010
Zkouší se v Šaldově i v Malém
Činohra chystá na říjen hned dvě premiéry: nejprve to bude 8. října v Malém divadle drama švédského zakladatele moderního divadla Augusta Strindberga Slečna Julie v režii šéfa činohry Víta Vencla a dva týdny na to, 22. října v Šaldově divadle klasická (ale velice současná) Molièrova komedie Lakomec, kterou režíruje mladý režisér Daniel Špinar.
Slečna Julie vyvolala ve své době (1888) nemalý skandál. Dnes už nás jinotajné zmínky o menstruaci a o sexu z míry nevyvedou, ale drásavý příběh jedné noci, kdy se znuděná slečinka spustí se svým sluhou, rezonuje kupodivu dodnes - otázky, které si ve své době jasnozřivě pokládal Strindberg, mezitím dozrály a vydaly plody. Existuje láska? Pokud ne,  čím ji nahradit? Co zbude z člověka, když dojde až na konec? Na fotografiích Zdeňka Úlehly můžete vidět představitele hlavních rolí Markétu Tallerovou, Tomáš Impseila  arežišéra Víta Vencla. Dále hraje Markéta Coufalová.
   
Molièrův Lakomec bývá někdy označován za první moderní hru evropského dramatu. Ne nadarmo - narozdíl od dobových šablonovitých zápletek totiž používá ostře vykreslené charaktery, které staví do nesmiřitelného konfliktu. To neubírá hře na zábavnosti a humoru, ale zároveň z ní činí cosi podstatnějšího: ukazuje nám, jací jsme, nebo jací bychom byli, kdyby... Lakomec je možná první hra na světě, pro kterou platí Gogolovo: "Čemu se smějete? Sami sobě se smějete!" Právě vyvážení těchto dvou rozměrů hry - komediálního a "vážného" - je úkolem pro režiséra Daniela Špinara. Kdo si pamatuje jeho Figarovu svatbu, tuší, že s komedií nebude mít problém. Daniel Špinar je ale také autorem pronikavých inscenací např. Büchnerova Vojcka v Divadle na Vinohradech nebo Dostojevského Bratrů Karamazových v Divadle Disk. A kromě toho je znám také výrazným vizuálním stylem svých inscenací, takže - určitě bude na co se dívat. Na fotografiích ze zkoušky - opět od Zdeňka Úlehly - můžete vidět představitele hlavní role Martina Polácha, jeho dceru Karolínu Baranovou, jejího nápadníka Tomáše Dianišku a režiséra Daniela Špinara.
     
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena