HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

POD POKLIČKOU OPERY BIZETOVÝCH LOVCŮ PEREL

POD POKLIČKOU OPERY BIZETOVÝCH LOVCŮ PEREL
24.06.2020

Premiéra 21. a 23. srpna 2020 v Šaldově divadle

Nahlédněte pod pokličku příprav a začtěte se do děje milostné opery LOVCI PEREL s nádechem exotiky, která v srpnu poprvé zazní v Šaldově divadle.

 

VSTUPENKY NA SRPNOVÉ PREMIÉRY PRÁVĚ V PRODEJI!


DĚJ OPERY:


1. jednání

„Na Jeho příkaz Brahmá stvořil vesmír!“


Na břehu, společně se svým vůdcem Zurgou, tančí Lovci perel. Vzápětí vítají Nadira, dávného Zurgova přítele. Oba dříve milovali stejnou ženu, dnes je ale přátelství důležitější než láska.

Do společenství přichází kněžka Lejla, která nesmí být nikým spatřena a dle dávných zvyků se musí, v naprosté samotě, bez jakéhokoliv muže, modlit za úspěšný lov. Za porušení této přísahy jí hrozí trest smrti. Nadir však dívku i přes závoj poznává. Poznává Lejlu, onu ženu, kterou kdysi miloval, ženu, jejíž vůně je mu stále tak blízká.

 

2. jednání

„Na Jeho příkaz bůh Višnu udržuje vesmír!“

 

Velekněz Nourabad připomíná Lejle její přísahu. Lejla strach nemá a veleknězi vypráví svůj příběh z dětství. Dokázala tehdy statečně zachránit život neznámému lovci. Jakmile však zůstává Lejla o samotě, přichází Nadir a společně se nedokáží své lásce ubránit. Bouřka přináší zlé tušení a Lejla s Nadirem jsou za své jednání odsouzeni k trestu smrti.

 

3. jednání

„ Na Jeho příkaz bůh Šiva zničí vesmír!“

 

Zurga se zmítá v pochybnostech. Má svého přítele Nadira odsoudit k smrti, nebo ho zachránit? V tu chvíli k němu ale přichází Lejla a prosí o Nadirův život. Zurga, hnán žárlivostí, trvá v tuto chvíli na vykonání rozsudku. Lejla, smířena se svým osudem, podává Zurgovi náhrdelník, s prosbou, aby byl předán její matce. V tu chvíli poznává Zurga v Lejle dívku, jež mu kdysi zachránila život a obrací své rozhodnutí směrem k záchraně obou milenců. To však znamená, že on sám přinese oběť nejvyšší.

 

Krásné léto všem
Vaše DFXŠ

Foto tilutní: Šimon Pikous
Foto ze zkoušek: Karel Kašák

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena