HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ORFEUS - HRDINA JAK HO NEZNÁTE

ORFEUS - HRDINA JAK HO NEZNÁTE
18.10.2011
Opera Christopha Willibalda Glucka pro všechny generace
Orfeus a Eurydika – první opera, ve které Gluck uplatnil svou snahu o reformu opery seria, opera skutečně přelomová, která zásadním způsobem ovlivnila další vývoj tohoto žánru. Téma bylo sice „klasické“, ovšem jeho zpracování revoluční.
Stejně tak o antickém hrdinovi přemýšlí režisér (a zároveň také autor scény) Martin Otava. Ani pro něj není mýtus o bájném pěvci muzeálním kusem. Orfeus je pro něj člověk jako každý z nás se svými slabostmi, se svým strachem a se svou láskou. Jeho zoufale osamělý Orfeus prožívá peklo sám v sobě a pro svou lásku umírá, protože bez ní odmítá žít. Pro naše diváky vytváří tak poetickou inscenaci plnou iluzí, představ i snových bytostí, v níž o to výrazněji vyznívá cit, bolest a upřímnost.
Orfeus vzniká jako již třetí společný projekt liberecké opery a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Tentokrát se však vedle nejlepších posluchačů Akademie můžeme těšit také na mladé a přesto již velmi renomované, vynikající pěvkyně, které liberecké publikum dobře zná: Václavu Krejčí Houskovou a Lívii Obručník Vénosovou. Gluckovu operu bude dirigovat šéf liberecké opery Martin Doubravský.
Podívejte se na fotografie Zdeňka Úlehly, který byl na jedné ze zkoušek. Premiéra se koná v pátek 4. listopadu v Šaldově divadle.
             
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena