HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

ORATORIUM SVATÁ LUDMILA

ORATORIUM SVATÁ LUDMILA
31.10.2014
-
Z iniciativy kardinála Dominika Duky a na pozvání Metropolitní kapituly u sv.Víta, za podpory Ministerstva kultury ČR, se 27. října 2014 v 18.00 hod. - v předvečer státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu – uskutečnil v rámci Ekumenické modlitby za vlast v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha koncert, na kterém zaznělo oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka.
Spolu se Severočeským filharmonickým sborem Česká Lípa - Liberec a katedrálním sborem Cantores Gradecenses hlavní váha koncertu spočívala na operním souboru Divadla F. X. Šaldy Liberec – sólistech, sboru a orchestru. Dílo zařadil do nastudování šéf opery Martin Doubravský po dohodě s dirigentem Josefem Zadinou, který Svatou Ludmilu nastudoval a uvedl v roce 2013 v DFXŠ v Liberci a v bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích, v letošním roce 2014 pak v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové a v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Od staroboleslavského uvedení byli ke 3. dílu oratoria přizváni také pěvci sborů Bojan a Václav z Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi.
Sólové party s velkou péčí nastudovalisólisté DFXŠ: Lívia Obručník Vénosová jako svatá Ludmila, Blanka Černá jako její družka Svatava, Dušan Růžička jako kníže Bořivoj a Pavel Vančura jako svatý Ivan. Koncertem ve zcela posluchači zaplněném hlavním chrámu ČR za přítomnosti kardinála Dominika Duky a mnoha významných hostů vyvrcholila umělecká spolupráce uvedených hudebních těles.
Mimořádný ohlas ze strany posluchačů, zvláště v pražské katedrále, ale i při předchozích uvedeních v Hradci Králové a Staré Boleslavi, ukazuje na zájem a potřebu dalšího uvádění díla v příštím roce. Velmi cenné je, že se vytvořila jakási putovní posluchačská veřejnost, která si nenechá ujít žádné následující uvedení oratoria.
Pro další zájemce o znění díla připravujeme uvedení v roce 2015 v Olomouci, Znojmě a Turnově. V jednání je také Evropské hlavní město kultury 2015 Plzeň.
 
Po koncertě - uprostřed vnuk Antonína Dvořáka a kardinál Dominik Duka                                                    Dušan Růžička, Lívia Obručník Vénosová, vnuk Antonína Dvořáka, Blanka Černá, Pavel Vančura                                    (foto:Hana Ponikelská a František Kuchař)
Soubor fotografií: Jan Mečíř
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena