HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

OKÉNKO BARBORY MOTTLOVÉ

OKÉNKO BARBORY MOTTLOVÉ
23.03.2011
Rozhovor s Alenou Peškovou.
Bez čeho byste nemohla existovat?
Bez pocitu, že mám já ráda lidi a že lidi mají rádi mě.
Co je Vaše největší vášeň?
Asi je to nejvíc spojený s prací. Je to moje práce.
Za co nejvíc utrácíte?
Já se obávám, že to jsou věci, který nikde nejsou vidět, jako je jídlo, taxíky a takový... Čím jste v dětství chtěla být, když ne baletkou? Spisovatelkou románů.
Jaký je rozdíl mezi baletkou a primabalerínou?
Primabalerína je takový starší výraz pro baletní "star". Jako že je to ta nejlepší ze souboru.
Vy mimo jiné působíte v Japonsku?
Tam jezdím každý rok. Než jsem nastoupila sem, tak jsem byla patnáct let na volné noze. Vystupovala jsem venku i tady s různými produkcemi. A to Japonsko se stalo takovou konstantou. Jezdím tam už několikátý rok, vždycky v lednu na koncerty.
A kdybyste si měla vybrat, Japonsko nebo Liberec?
To je opravdu těžká otázka. Jak v čem? Po té pracovní stránce je to tam úplně úžasné. O všechno je postaráno se vším všudy. Ovšem ta mentalita lídí je tak strašně odlišná, že pokud se s nimi chcete bavit mimo práci, tak například humor je tak odlišný, že prostě ta komunikace vázne.
Máme teď po premiéře Démona, který měl velký úspěch. Vy jste na něm udělala velký kus práce. Kdo nebo co je Vaším osobním démonem?
Asi je to samotný strach. Strach ze strachu.
Jaký je podle Vás dokonalý muž? Vy jste vdaná, takže ...
Ne ne ne, já nejsem vdaná. Já se teď momentálně jedu vdát po dvacetileté známosti.
Jo takhle. No a jaký je tedy muž Vašich snů?
Je to ten můj samozřejmě. To ano. V tom partnerství musí být neuvěřitelná tolerance. Myslím, že už to po těch dvaceti letech můžu říct. Ačkoliv, všichni říkají, že se teď rychle vezmeme a pak se zas rychle rozvedeme. Tak uvidíme. Ale já si myslím, že hlavně i respekt. Když už se znáte tak strašně dlouho, tak je důležité být na sebe nadále slušní, říkat si prosím a děkuji. A to je základ.
 
Jste šéfka baletu. Co by takový šéf neměl postrádat?
Šéf hlavně musí vědět, co chce. Protože když to neví on, tak potom jeho soubor těžko reaguje na ty podněty, které má. Vědět, co od těch lídí chce. Ale ne nijak přehnaně. Taky samozřejmě je vnímat jako osobnosti a ne jako dav.
Kdo je Alena Pešková?
To jsem já (směje se). Asi to musí posoudit hlavně ostatní. Já si myslím, že na tom jevišti jsem dost ohebná, ať už je to Dáma s kaméliemi - velká romantika, Lady Macbeth - ztělesnění zla. Ale z toho metafyzického hlediska, jak přemýšlím o tom divadle, já to nevím.
Jaká jste v životě?
Já vám můžu říct, jaká bych chtěla být. Že bych vám tady vykonstruovala nějakou svoji hrdinku, ale to opravdu nevím. Já se spíš pohybuji v rolích, co mi život nabídne a sama se to snažím nějak zrežírovat.
Ptala se Barbora Mottlová
Foto Aleny Peškové z osobnícho archívu A. Peškové a archívu DFXŠ        
Foto Barbory Mottlové - Zdeněk Úlehla.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena