HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

OHLÉDNUTÍ ZA SYMFONICKÝM KONCERTEM VĚČNÉ EVANGELIUM, CARMINA BURANA

OHLÉDNUTÍ ZA SYMFONICKÝM KONCERTEM VĚČNÉ EVANGELIUM, CARMINA BURANA
22.10.2021

Ve středu 20. 10. a ve čtvrtek 21. 10. proběhl výjimečný koncert z cyklu pravidelných symfonických koncertů v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Na programu koncertu byla dvě významná vokálně-instrumentální díla, a to legenda Věčné evangelium Leoše Janáčka a kantáta Carmina Burana Carla Orffa.

 

V niterné první polovině programu se představila sopranistka Lívia Obručník Vénosová, která se citlivě zhostila role anděla, ač v dlouhých bílých šatech antického střihu svým vzezřením připomínala spíše řeckou bohyni. Jejím kolegou na podiu byl tenorista Dušan Růžička, který s pěveckou jistotou a velmi přesvědčivě ztvárnil roli proroka Jáchyma de Fiore. Za doprovodu operního sboru a orchestru si diváci vyslechli nepříliš často uváděnou skladbu, která by si ale jistě své místo na koncertních programech zasloužila.

 

Druhá polovina večera patřila velmi známé a oblíbené kantátě, která je jedním z nejčastěji prováděných děl na světě. Její provedení vyžaduje tři sólisty, smíšený sbor, dětský sbor a velký orchestr s rozšířenou sekcí bicích nástrojů.
Již jen z výčtu je jasné, že při použití tak enormního aparátu je na koncertu opravdu i na co se dívat, nejen poslouchat. Sólových partů se výtečně zhostili sopranistka Věra Poláchová, která předvedla širokou dynamickou škálu, dlouhé držené tóny i jisté výšky, tenorista Dušan Růžička a barytonista Pavol Kubáň, jež oba podali kromě skvělých pěveckých výkonů i výkony herecké, které k této skladbě patří.

 

Operní sbor pod vedením Anny Novotné Peškové zněl kultivovaně a předvedl se na nejvyšší úrovni. Taktéž orchestr podal vynikající výkon a dokázal svou souhru i precizní hudební nastudování Martina Doubravského. V neposlední řadě se představil také dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením Silvie Langrové, který svým výkonem podtrhl autenticitu Orffova díla a dodal večeru na atraktivnosti.

 

Na podiu se představilo celkem 170 umělců, jejichž výkony publikum ocenilo bouřlivým potleskem. Oba koncerty měly vysokou návštěvnost, za což patří našim divákům velký dík. V dnešní nestabilní době, kdy kulturní akce a události často zejí prázdnotou, si o to více vážíme každého jednoho milovníka hudby, který se rozhodne přijít a činnost našeho divadla svou přítomností podpořit.

 

Foto: Daniel Dančevský

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Daniel Dančevský

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena