HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

O LIBERECKÉ THÁLII S PREZIDENTEM HERECKÉ ASOCIACE JIŘÍM HROMADOU

O LIBERECKÉ THÁLII S PREZIDENTEM HERECKÉ ASOCIACE JIŘÍM HROMADOU
12.09.2016

Rozhovor s prezidentem herecké asociace Jiřím Hromadou o 2. ročníku Liberecké Thálie a dramaturgickém plánu na r. 2017.

 

 

Máme za sebou již 2. ročník Liberecké Thálie, jak se na tuto anketu s odstupem roku, jako prezident Herecké asociace, díváte?

Jak vnímáte skutečnost, že o vítězích Liberecké Thálie rozhodují sami diváci a ne odborná porota?


Jezdím v průběhu sezóny poměrně často po regionálních divadlech, která mají své Thálie již tradiční - po několik let. Je to vždy svátek herecké rodiny. O to větší, že o nejoblíbenějším herci či herečce hlasují právě diváci. Já přivážím většinou za Hereckou asociaci Cenu pro absolutního vítěze v tomto hlasování, kterou máme pojmenovanou jako Malá Thálie. To že jste v Liberci prožili obdobný večer již podruhé (a tím – věřím - zadali průchod této bohulibé tradici), mě hřeje u srdce za všechny umělce divadla F. X. Šaldy.

 

Liberecké divadlo F. X. Šaldy má před sebou novou sezónu, podíváte-li se na chystané inscenace, je některá, která vás zvlášť zaujme?

Co byste popřál libereckému divadlu do nové sezóny?

William Shakespeare vládne tuto sezónu českými jevišti – po právu. Připomínané výročí umožňuje mladé generaci diváků seznámit se s jeho poselstvím napříč dějinami a nám, kteří ho milují již dlouhodobě - s překvapením prožívat znovu a znovu krásu jeho veršů, myšlenek a situací. Závidím libereckému divadlu, že nejenom činohra, ale i dramaturgie opery nabízí zpracování jeho předloh. A že si diváci ještě prožijí Moliéra nebo Julesa Verna a k tomu současnou méně známou dramatickou tvorbu – dává výzvu divákům (i mně) nenavštívit divadlo pouze jednou za sezónu… Možná překvapivě, ale o to opravdověji mě velmi zajímá záměr nabídnout notoricky známé Petrolejové lampy nově ve zpracování baletního souboru, stejně jako Romeo a Julie operou. U mých činoherních kolegů se těším na vše – a přeji celému divadlu fronty na vstupenky a upřímný láskyplný potlesk jeho diváků.

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena