HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

NOVÁ INSCENACE ČINOHRY SE PŘEDSTAVÍ DIVÁKŮM V USA

NOVÁ INSCENACE ČINOHRY SE PŘEDSTAVÍ DIVÁKŮM V USA
23.05.2021

Od 23. května 2021 budou moci diváci ve Spojených státech zhlédnout záznam nové inscenace DFXŠ Moje první židovské Vánoce. Tato hra z pera izraelské autorky Hadar Galron v režii Petra Svojtky bude vysílána na internetových platformách díky spolupráci s divadlem Theater J ve Washingtonu, které zprostředkovává současnou izraelskou dramatiku americkým divákům. To, že se podařilo celý projekt zrealizovat, považujeme za skvělou propagaci nejen našeho divadla, ale celého českého divadelnictví.

Jen o málokteré inscenaci uváděné na českých jevištích můžeme říci, že by její příprava trvala bezmála tři roky. Už v tomto ohledu jsou tedy Moje první židovské Vánoce výjimečné, a to není vše. Jedná se o divadelní projekt přesahující nejen hranice našeho regionu, ale hranice celé republiky a dalo by se říci, že i hranice evropské kultury. V čem ona jedinečnost spočívá? Především v tom, že izraelská autorka Hadar Galron napsala hru přímo pro české divadlo a my jsme pyšní na to, že to bylo právě pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

Věříme, že řada z vás zná Hadar Galron díky inscenaci Mikve, kterou uvádíme již několik let v Malém divadle. Pokud jste ji dosud neviděli, rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Jde o hru, která se uvádí doslova po celém světě, v Česku se objevila již v pěti divadlech, včetně Národního, a Hadar Galron se díky ní zařadila do velmi úzké skupiny autorů, kteří dnes určují trendy světové dramatické literatury. Vzhledem k tomu, že má velmi vřelý vztah k České republice, rozhodla se napsat hru, která zpracovává osudy českých židovských rodin ve dvacátém století. Materiál sbírala díky rozhovorům s lidmi z židovské komunity v Liberci a Praze, scházela se ale i s historiky, politology a řadou dalších lidí z nejrůznějších oborů. Ve středu jejího zájmu nestojí téma holocaustu, ale spíše to, co se zde dělo po válce. Řada lidí se musela po prožitých válečných hrůzách se svou židovskou identitou vyrovnávat - někdo se víry zřekl, jiný ji tajil, další emigrovali po roce 1948 do nově vzniklého státu Izrael. Hlavním tématem hry je tedy hledání identity v rodinách s Židovskou tradicí.

 

Světová premiéra byla naplánována na 16. října 2020 v Šaldově divadle, ale nová vlna epidemie nám neumožnila zkoušení dotáhnout do úplného konce. Přese všechna úskalí se však podařilo inscenaci dovést do fáze generální zkoušky a natočit krátký propagační šot, který jsme v listopadu zaslali do Izraele na festival IsraDrama. Jedná se o tradiční prezentaci nových izraelských her, na kterou se pravidelně sjíždějí divadelníci z celého světa. Loňský ročník se uskutečnil kvůli koronaviru v on-line podobě, a ukázka z naší inscenace se stala součástí diskusního panelu o současných trendech izraelského dramatu. O naší inscenaci se tak dozvěděli divadelníci v 65 zemích celého světa a nejen to. Zástupci Židovského komunitního centra Edlavitch a divadlo Theater J ve Washingtonu D.C. projevili velký zájem o možnost streamování záznamu celé inscenace s anglickými titulky pro zájemce z řad milovníků divadla napojených na americkou židovskou komunitu. Po složitých jednáních jsme pořídili kvalitní záznam a 23. května 2021 se stream Mých prvních židovských Vánoc, pod anglickým názvem Jewish Enough for Hitler, v USA spustí.

Možnost prezentovat naše divadlo ve Spojených státech považujeme za velký úspěch nejen pro nás a liberecký region, ale vůbec pro celou českou divadelní obec. Jsme samozřejmě zvědaví, jak v Americe inscenaci přijmou, nechceme přitom ale zapomenout na naše věrné diváky. Proto jsme se s americkými kolegy dohodli, že možnost on-line zhlédnutí bude omezená pouze na území USA, Kanady a Mexika, aby skutečně prvními diváky v Evropě byli ti naši, liberečtí. Navíc, co si budeme povídat, živé divadlo přináší zcela jiný a autentičtější prožitek. Na skutečnou premiéru se tedy diváci mohou těšit po prázdninách v Šaldově divadle a věříme, že to bude i za přítomnosti autorky.

 

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena