HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

MLADÁ MEZZOSOPRANISTKA DANA ŠŤASTNÁ V OPEŘE NABUCCO

MLADÁ MEZZOSOPRANISTKA DANA ŠŤASTNÁ V OPEŘE NABUCCO
27.02.2014
-
Opera Divadla F. X. Šaldy chystá na neděli 2. března 2014 reprízu úspěšné inscenace Nabucco skladatele Giuseppe Verdiho. A protože liberecká opera dává opakovaně příležitost mladým talentovaným interpetům, mohou se v tento den diváci těšit na mladou půvabnou mezzosopranistku Danu Šťastnou v roli Feneny.
Milá Dano, jak moc je Vám hudba Giuseppe Verdiho blízká?
Jako interpret jsem se doposud setkala s Verdim pouze v roli Flory v opeře La traviata a v roli Feneny v opeře Nabucco, tudíž má zkušenost s tímto autorem není velká. Vzhledem k mému typu hlasu chovám k „Verdiovským“ rolím respekt, a doufám, že postupem času dozraji k dalším krásným rolím.
S jakým pocitem vstupuje zpěvák do již do "rozjeté" inscenace?
Z pozice začínajícího zpěváka je to úkol nejnáročnější. Proti vám hraje absence zkušeností. Při vstupu do „rozjeté“ inscenace není možné sezpívat se s kolegy, projít vývojem psychologie postavy, vyzkoušet rozvržení sil v kontextu celé role, chybí orientace v prostoru s kolegy, se sborem, s kulisami a s rekvizitami, není zde možnost naladit se na celkovou atmosféru inscenace. V případě prvního hudebního nastudování role jste odkázáni na samostudium a na práci s korepetitorem, který operu dobře zná a studoval ji třeba již několikrát v různých inscenacích. Do jisté míry tedy supluje práci dirigenta, upozorňuje Vás na různá tempa a těžká hudební místa. Po tom je na místě vyzbrojit se pevnými nervy, odvahou a empatií.
Máte nějakou vysněnou roli, kterou byste si ráda nastudovala, třeba i v Divadle F. X. Šaldy v Liberci?
Divadlo F. X. Šaldy mi umožnilo nastudovat roli Dulcinée v Donu Quichottovi, o které se mi ani nesnilo.  Titul Don Quichotte od J. Masseneta není uplně známou operou a i pro mě byla role Dulcinée neznámou. Temperament a hluboká duševní proměna, kterou tato postava prochází, mi natolik přirostla k srdci, že bych se k ní někdy v budoucnu ráda vrátila. Pokud bych si ale mohla vybrat, ráda bych ztvárnila roli Rosiny z opery Il Barbiere di Seviglia, Cenerentolu ze stejnojmenné opery, Dorabellu z Cosi fan tutte nebo Charlottu z opery Werther.
Děkuji za rozhovor

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena