HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

MINISTRYNĚ KULTURY V ŠALDOVĚ DIVADLE

MINISTRYNĚ KULTURY V ŠALDOVĚ DIVADLE
04.12.2012
Ministryně kultury Alena Hanáková navštívila v pátek 30. 11. Divadlo F. X. Šaldy a Naivní divadlo. Tisková zpráva - MINISTRYNĚ: LIBEREC MÁ ÚŽASNÉHO GENIA LOCI. VAŽTE SI TOHO!
Radnici a budovy obou profesionálních divadelních scén, Divadla F. X. Šaldy a Naivního divadla, si v pátek 30. listopadu s velkým nadšením prohlédla ministryně kultury Alena Hanáková. Ředitelům divadel a vedení města přitom slíbila podporu při hledání peněz pro oblastní scény.
Ministryně kultury ČR Alena Hanáková přivezla svou návštěvou v pátek 30. listopadu do Liberce především naději na vyšší příspěvek od státu pro oblastní divadelní scény, to znamená také pro liberecké Divadlo F. X. Šaldy a Naivní divadlo. Jak uvedla, úsporný návrh státního rozpočtu sice počítá s dalšími škrty i pro oblast kultury, ona se však zasadí o to, aby nebylo kráceno takzvané živé umění v regionech, což jsou oblastní divadla.
„Neslibuji, ale podpořím snahu oblastních divadel, aby získávali ze státního rozpočtu víc. Nepůjde to hned, pokusíme se nejdřív najít nějaký systém rozdělování financí. Nová příznivější směrnice ostatně vznikla už za vlády premiéra Jiřího Paroubka, jenže nikdy nebyla naplněna,“ řekla ministryně. „V regionálních divadlech a kultuře je základ kulturnosti celého národa, neměli bychom o toto důležité podhoubí přijít,“ dodala.
Mimopražská divadla v celé republice přitom dnes dostávají dohromady jen pouhou desetinu sumy, kterou z rozpočtu ministerstva odčerpává Národní divadlo. Břímě jejich financování tak leží na městských samosprávách. Právě za větší podporu mimopražských scén ze strany státu vznikla letos na podzim celostátní petice Pomozte svému divadlu. Ministryně Alena Hanáková nezaváhala a sama ji v Liberci také podepsala.
„Když jsme dnes přijížděli do Liberce a já v autě zvedla oči od papírů a uviděla čerstvě zasněžené město, připadala jsem si jako v pohádce. Jsem tady poprvé. Je tu moc krásně, cítila jsem, že Liberec má silného genia loci. Važte si toho. Úplně mne dostala úžasná radnice a obě divadla. Přála bych si, aby si tato divadla prošli hlavně lidé, kteří o penězích pro ně rozhodují. Měli by se na vlastní oči přesvědčit, co se zde za málo peněz a v malém počtu lidí daří dělat,“ zdůraznila Alena Hanáková. „Děkuji radnici, že se staví k problémům čelem, a že i když musí hodně šetřit, nezavrhuje kulturu,“ doplnila.
Ministryni, která si vedle radnice a divadel prohlédla také horský vysílač a hotel Ještěd, doprovázeli náměstci primátorky Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda spolu s ředitelem Divadla F. X. Šaldy Martinem Otavou a ředitelem Naivního divadla Stanislavem Doubravou. Z Prahy s ní přijel bývalý starosta Železného Brodu, poslanec Václav Horáček.
Jiří Šolc jako náměstek pro ekonomiku připomněl, kolik významem nadregionálních organizací město ze svého rozpočtu podporuje. Kromě divadel zmínil také třeba dětský pěvecký sbor Severáček nebo Botanickou zahradu Liberec. Poznamenal, že kdysi bohatému Liberci už dochází dech, že městu začínají chybět peníze, které dává každý rok do živého umění.
„Naše divadla jsou jediná v Libereckém kraji, která mají vlastní profesionální soubory. Přinášejí kulturu celému regionu. Proto bychom chtěli, aby už v příštím roce 2013 třicet procent z jejich rozpočtů hradil Liberecký kraj. A byli bychom rádi, kdyby nás v této snaze ministerstvo podpořilo,“ prozradil Jiří Šolc s tím, že ještě před třemi lety hospodařilo Divadlo F. X. Šaldy se sumou 72 milionů korun. Od té doby se příspěvek města stále snižuje, tento rok se pohybuje kolem 67 milionů korun. Od ministerstva dostalo k tomu divadlo pro letošní rok 3,7 milionů korun a od Libereckého kraje něco přes jeden milion.
„Příští rok oslavíme 130 let našeho divadla. Bylo by smutné, kdyby zrovna v roce kulatého výročí naše scéna zanikla nebo kdybychom museli rozpustit některý ze souborů,“ uvedl ředitel Martin Otava.
Náměstek Kamil Jan Svoboda připomněl, že ve vyspělých kulturních zemích města dávají svým divadlům jen 50 procent toho, co ke své činnosti potřebují. Zbylou polovinu platí stát a kraje. Ředitel Stanislav Doubrava doplnil, že v roce 1990 si pod sebe města vzala divadelní scény od krajů jen přechodně. Ale tento „přechodný stav“ trvá už přes 20 let.
„My se všude rádi chlubíme, jaký jsme kulturní národ. Když se ale peněz nedostává, ta první oblast, na kterou sáhneme, které dáme méně, je právě kultura. V naší společnosti by se mělo změnit vnímání kultury jako takové,“ řekla ministryně Alena Hanáková. Slíbila také, že příště přijede do Liberce na operu Giuseppe Verdiho La Traviata.
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena