HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

MEZINÁRODNÍ DEN TANCE - 29. DUBNA

MEZINÁRODNÍ DEN TANCE - 29. DUBNA
24.04.2017

Trisha Braun

 

Poselství k mezinárodnímu dni tance


Toto poselství je určené tanečníkům a milovníkům tance po celém světě. Jeho autorkou je americká tanečnice Trisha Brown, která zesnula 18. března 2017.

„Tanečnicí jsem se stala proto, že jsem toužila létat. Dojímala mě dokonalost zemské přitažlivosti. V mých tancích není žádný skrytý smysl. Jsou duchovním cvičením v tělesné podobě.

Tanec komunikuje a rozšiřuje univerzální jazyk, plodí radost, krásu a pokrok v lidském vědění. Tanec je kreativita… stále nová… kreativita myšlení, příprav, provedení a prezentace. Naše těla jsou nástroji výrazu, nikoliv médiem reprezentace. Tento pohled osvobozuje naši tvořivost, což je ta nejpodstatnější lekce a dar umělecké činnosti.

Život umělce nekončí s věkem, jak se domnívají někteří kritici. Tanec tvoří lidé, lidé a myšlenky. Coby publikum si můžete tvůrčí impuls vzít s sebou domů a využít jej ve svém každodenním životě.“

Mezinárodní den tance 2017 v Liberci

 

Na 29. duben připadá Mezinárodní den tance. Tento den není vybrán náhodně, taneční a baletní svět si připomíná narození významného choreografa Jeana-Georgese Noverrea (1727).

Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy se k Mezinárodnímu dni tance pravidelně hlásí. Letos tanečníky a tanečnice libereckého baletu budete moci potkat v obchodním centru Forum Liberec. V sobotu 29. dubna od 15.00 hodin se prostor spodního parteru pod hlavním schodištěm přemění v improvizované taneční jeviště. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky současného repertoáru libereckého baletního souboru, např. z baletního hororu Jekyll & Hyde či milostný duet z baletu Dům Bernardy Alby.

Večer od 19.00 hodin pak bude v Malém divadle připraveno představení baletu Dům Bernardy Alby. V titulní roli despotické matky pěti dcer se představí sólistka plzeňského baletu Divadla J. K. Tyla Martina Diblíková. Nejstarší dceru Angustias tančí Maria Gornalova, nejmladší Adelu Annabel Pearce. Hlavní mužskou roli Pepe Romana pak zatančí dvojnásobný držitel Liberecké Thálie Jaroslav Kolář. Taneční drama podle slavné hry Federika Garcíi Lorcy o osobní svobodě a právu vlastní volby připravila v roce 2014 jako svůj celovečerní debut choreografka Marika Hanousková. Inscenace byla zařazena do prestižního katalogu Czech Dance Collection 2015.

Cílem Mezinárodního dne tance je propojit jak taneční generace, tak profesionály s amatéry či netanečníky.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena