HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

MALÉ DIVADLO ŽIJE! APRÍL?

MALÉ DIVADLO ŽIJE! APRÍL?
05.04.2011
Roman Dobeš
Liberec - Bez ohledu na to, že liberecká radnice se nachází ve stavu, který by bylo možné volně přirovnat k agónii, místní divadlo žije. A to i přes to, že podobně jako další liberecké kulturní instituce přišlo o ne nepodstatnou část svého rozpočtu.
První dubnový den, na apríl jak výmluvné, proběhl v Malém divadle v Liberci událostmi nabitý večer. Vše začalo divadelní premiérou. Hlediště bylo vyprodané, sedělo se na polštářcích, stálo se u zdí. Herec Tomáš Dianiška, dnes už můžeme říci i autor divadelních her (Googling and Fucking, Pipinky z plakátu), přišel se svou novinkou Přísně tajné: Hrubá nemravnost. Premiérový tvar hry vzniknul ze spolupráce autora a herce Dianišky s režisérem Braňo Holičkem (Studio Ypsilon, Praha), dramaturgem Janem Tošovským a hereckými kolegy Karolínou Baranovou a Jakubem Albrechtem. Video projekce doplňující celé představení vzešla z ruky Richarda Loskota. A byl to sukces!
foto: Schwarzprior
Dalším programem nabitého večera byly dvě vernisáže výstav v galerii 3x3 a galerii YAFA, které jsou obě umístěné v Malém divadle. Na videoart zaměřený prostor 3X3 představil ostravskou uměleckou skupinu Galerie Závodník, kterou v roce 2008 založili studenti Fakulty umění Jakub Evják, Radek Pleha a Tomáš Motal. Ve stejném složení se odehrál i pozdější koncert introvertních diskařů hudebního projektu Schwarzprior, kde členové umělecké skupiny také působí. V galerii YAFA byla otevřena výstava fotografického cyklu Martina Kašpara s názvem Afroportál, který z pozice subjektivního dokumentaristy představuje snímky ze Severní Afriky.
 
3 foto: Šimon Pikous - po vernisáži
Po zmíněném koncertu kapely Schwarzprior následovalo i vystoupení hiphopové skupiny Pipinky Pičo, ve které rapují Karolína Baranová a Tomáš Dianiška. Byl to jejich druhý koncert a lidé se opět bavili a zase se stálo na židlích...
Jak Karolína Baranová zpívá v jednom z textů: Divadlo žije... A to paradoxně v době, kdy prý nejsou peníze, i když jsou na kde co. Nebo, že by to bylo právě tím strádáním? Těžko. Je skutečným archaismem si myslet, že umělec, kultura má být v pozici trpěného blázna. Je to právě naopak. V Liberci právě kulminuje snažení skupiny lidí, kteří se baví, když baví. Zkoušejí po nocích, rozesílají pozvánky, organizují... Nevím, kdy naposled bylo Mále divadlo tak veliké...
text a foto: Roman Dobeš
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena