LSDown
06.02.2013
-
O divadelních inscenacích většinou není mnoho slyšet předtím než vzniknou. Výjimkou je liberecké LSDown Tomáše Dianišky a Braňa Holička. Několik našich herců se totiž na vlastní pěst vydalo na noční sprejerské dobrodružství s cílem propagovat svou novou inscenaci. Jejich undergroundová akce ovšem skončila policejním zásahem a zadržení strávili noc v cele. Publicitu už inscenace má, všichni zúčastnění pracují od 7. ledna, kdy proběhla první zkouška, na tom, aby tato mediální pozornost byla zasloužená. Na premiéře 15. února 2013 v Malém divadle by se jejich práce měla zúročit.
Co prozradit ze zkoušení? Na prvních čtených si herci pustili dokument o životě a smrti Timothy Learyho, experimentátora s LSD. Právě tento harvardský psycholog se totiž stal předobrazem hlavního hrdiny Dianiškovy hry, která však z Learyho životopisu čerpá pouze volně a je spíše variací na téma, rozhodně ne věrným dokumentem! Inscenátoři si také vyměňovali své názory na svět drog a na samotného Learyho a shodli se (pro mnohé možná překvapivě), že jeho cesta pro ně není vzorem.
Herecké obsazení vychází z alternativního uskupení „Divadla F. X. Kalby“ – T. Dianiška, T. Váhala, J. Albrecht, K. Baranová, B. Kubátová. Tentokrát je doplní ještě P. Houška a nejstarším obsazeným je V. Helšus, který ale na rozdíl od ostatních šedesátá léta na vlastní kůži zažil a má tak k tématu možná ze všech nejblíž. Jeho vzpomínky zejména na představení slavného divadelního uskupení Living Theatre pro nás byly velmi inspirativní. V pondělí 4. února proběhla dekorační zkouška a my už můžeme prozradit, že jevišti bude dominovat svítící klec, která symbolicky souvisí s tématem hry. Každý divák si bude muset sám za sebe odpovědět na otázku, zda je LSD cestou do klece a nebo ven z ní…
.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena