HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

LIBERECKÁ OPERA OPĚT VÍTĚZEM FESTIVALU OPERA

LIBERECKÁ OPERA OPĚT VÍTĚZEM FESTIVALU OPERA
26.02.2015
-
Jako každé dva roky se i letos uskutečnil v Praze nejprestižnější tuzemský festival OPERA, tentokráte s ročníkem 2015. Soubor liberecké opery se této přehlídky, stejně jako všechny české a letos i slovenské operní domy, zúčastnil. Na přehlídku přivezl operu Josefa Bohuslava Foerstera EVA, pod taktovkou Martina Doubravského, v režii Lindy Keprtové, ve výpravě Marie Blažkové - představení se hrálo 8. února 2015 v budově Národního divadla v Praze. Součástí přehlídky je vždy, po ukončení festivalu, vyhlašování tzv. Libušek, festivalových cen, kdy nejprestižnějším ocenění je nazýváno Cena kritiků. Právě tuto cenu obdržela za svou inscenaci opera Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kdy uspěla mezi takovou konkurencí jako je Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, či Národní divadlo Moravskoslezské v Ostravě.
"Letošní ocenění má pro mě mimořádnou hodnotu. Jednak se festival rozšířil o slovenské operní domy a jelikož jsem se já sám osobně zúčastnil mnoha festivalových představení, tak vím, že úroveň všech souborů byla letos určitě nejvyšší v historii", konstatuje šéf opery a dirigent představení Martin Doubravský.
Cena kritiků byla liberecké opeře udělena již potřetí za sebou. Na minulém ročníku OPERA 2013 za představení Don Quichotte, který byl nastudován stejným realizačním týmem (Martin Doubravský, Linda Keprtová, Marie Blažková) a na ročníku předminulém, za operu s operou Edgar, v režii Martina Otavy, taktéž pod taktovou šéfa opery.
"Fakt, že se nám v této konkurenci podařilo již potřetí získat cenu za nejlepší inscenaci, je důkazem mimořádné úrovně liberecké opery," dodává Martin Doubravský.
Opera EVA byla již po své premiéře velmi výrazně hodnocena kritickou divadelní obcí a to jak za mimořádně poctivé hudební nastudování, tak za nezaměnitelnou scénickou podobu režisérky Lindy Keprtové. "Opera EVA je pro mne láskou, vztahem, na který se nezapomíná, sevřením, které Vás stiskne, nepustí, zakousne se nekompromisně. Pouto, které mne k této inscenaci váže je samozřejmě zapříčiněno nejen samotným titulem, ale především je spjato s kolegy, kteří můj vztah opětovali a zahryzávali se do EVY společně se mnou."
V této úspěšné inscenaci operního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci exceluje především Lívia Obručník Vénosová v hlavní roli Evy, Josef Moravec v roli Mánka, Svatopluk Sem či Anatolij Orel v roli Samka, Blanka Černá jako Zuzka, Jitka Zerhauová coby Mešjanovka a další sólisté zdejšího operního souboru, jakožto i dámy a pánové sboru a orchestru.
"Jsem nesmírně dojatá, že liberecká opera opět dokázala, jak významné postavení jí sluší v celorepublikovém kontextu, jak silná emoce dokáže vytrysknout z každého jejího článku a já osobně se raduji nejen jako ředitelka Divadla F. X. Šaldy, ale také jako člověk, který si je vědom bezesného úsilí, které je protkáno každým poctivým dílem, kterým bezesporu inscenace EVA je", dodává vzápětí po vyhlášení cen ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy.
 

 

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena