HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

LIBERECKÁ ČINOHRA HOSTUJE V NORIMBERKU

LIBERECKÁ ČINOHRA HOSTUJE V NORIMBERKU
27.06.2017

Činohra Divadla F. X. Šaldy se v neděli 2. července představí na festivalu Hovory o hranicích v Norimberku. Hlavním cílem tohoto festivalu je představit současné i klasické české a slovenské dramatiky prostřednictvím inscenovaných čtení a přednášek. Program, zahrnující i hudební vystoupení, diskuse a besedy, vyvrcholí představením nejnovější hry Arnošta Goldflama Achich…, kterou na hlavní scéně Státního divadla v Norimberku za účasti autora uvede právě liberecká činohra.

A nebude to její jediný příspěvek do programu, v pátek 30. června nejprve ředitelka divadla Jarmila Levko a šéf činohry Šimon Dominik vystoupí na téma postavení divadla v české kultuře a poté se v komponovaném programu odlehčenou formou představí samotné Divadlo F. X. Šaldy. Ukázkami z repertoáru kromě činoherců přispěje i balet, a to tanečním duetem Veroniky Šlapanské a Roryho Fergusona z inscenace Dům Bernardy Alby.

 

„Je to pro nás veliký úspěch, protože činohra do zahraničí nejezdí zrovna často, a to nejen ta liberecká. Jsme rádi, že se nám tuhle bariéru podařilo v právě končící sezóně prolomit, postupně jsme navštívili festivaly v Bratislavě, Vídni, slovinské Kranji a naposledy před měsícem v naší partnerské Žitavě. A doufám, že alespoň některá jednání, která teď vedeme, budou směřovat k tomu, že se nám bude dařit takto vyjíždět a reprezentovat i v dalších letech," komentuje zájezd šéf činohry Šimon Dominik.

 

Hra Arnošta Goldflama Achich… měla v autorově režii premiéru v prosinci 2016 v Malém divadle. Za povzdechem v názvu se skrývá vtipná i smutná, ironická i vážná feérie o jednom mladém židovském muži, který prochází napříč dějinami dvacátého století. Stále se však pohybuje v kruhu rodinném a stále řeší svůj vlastní život, který pro něj naplno začal, když v našich zemích vládl socialismus. Systém, který zakonzervoval pod svým pokrokářstvím nejen všechny předsudky vůči židům, ale i napětí, v němž mladý hrdina hry hledá své místo v životě, povzbuzován i kritizován těmi, kdo již dávno zemřeli, ale s nimiž sdílí nejistý úděl českých židů.

 

Liberečtí diváci mohou na Achich... opět zavítat v říjnu, kdy se inscenace po letní přestávce vrátí na repertoár Malého divadla.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena