HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

LADISLAV DUŠEK OBDRŽEL MEDAILI OD PRIMÁTORA, GRATULUJEME!

LADISLAV DUŠEK OBDRŽEL MEDAILI OD PRIMÁTORA, GRATULUJEME!
19.06.2019

Medaile města Liberce pro Ladislava Duška

Primátor oceňuje významnou osobnost liberecké kultury

Ladislav Dušek obdržel 18. června v obřadní síni radnice Medaili města Liberce za zásluhy v oblasti kultury a za své občanské postoje. Letos je to právě třicet let, co tento nepřehlédnutelný herec vstoupil do činoherního souboru Divadla F. X. Šaldy. Angažmá zahájil několika rolemi v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále, kterou se na podzim 1989 otevíralo nově postavené Malé divadlo, a hned také projevil svůj aktivní demokratický občanský postoj, když se stal spolu s režisérem Petrem Paloušem hybatelem sametové revoluce v divadle.

Od té doby v Divadle F. X. Šaldy ztvárnil víc než stovku postav, od Bergmana po Stalina, od Sexu noci svatojánské po Sen noci svatojánské, od Hodinového hoteliéra po Fausta, od Donaha! po Urinetown. Od Havlovy Asanace po Havlovu Stíženou možnost soustředění. Hrál i v televizních seriálech, třeba ve Zdivočelé zemi, Vyprávěj, v Kriminálce Anděl nebo ve Vraždách v kruhu. Na filmovém plátně se objevil například ve snímcích Signum laudis, Granhotel a v příštím roce ho budete moct vidět i v právě připravovaném snímku Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Jeho silnou stránkou byly ostré charakteristiky různých postav, bizarních i všedních.  Nečekané, kontrastní, nepopisující realisticky situaci. V současnosti ho můžete vidět například v inscenacích Mnoho povyku pro nic, Leninovi balzamovači nebo v komedii Atomová kočička.

Zároveň byl za těch třicet let třikrát zvolen libereckým zastupitelem a velmi obětavě do městské politiky mnoho let vnášel vzácnou slušnost, kulturu – a především hlubokou víru v demokracii.

Jsme velmi hrdí, že město ocenilo dlouholetou práci našeho skvělého kolegy.

 

Foto: Pavel Chmelík

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena