HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

HERECKÉ STUDIO DFXŠ ZABODOVALO V SOUTĚŽI O LIBERECKÝ KULTURNÍ POČIN ROKU 2019

HERECKÉ STUDIO DFXŠ ZABODOVALO V SOUTĚŽI O LIBERECKÝ KULTURNÍ POČIN ROKU 2019
31.03.2020

Cena kulturního počinu Liberce, kterou již čtvrtým rokem vyhlašuje statutární město Liberec, má za cíl podnítit veřejnost k většímu zájmu o kulturní dění ve městě a samozřejmě ocenit nejlepší projekt v oblasti kultury za předchozí rok.


Letošní rok získal v soutěži krásné 3. místo soubor Hereckého studia divadla F. X. Šaldy Autorský i režisérský počin O vílách a Králi draků Jany Hejret Vojtkové, členky činohry Divadla F. X. Šaldy. Představení se věnuje tématu mezilidských vztahů a šikany a nabízí silný zážitek plný emocí.

 

Laureáty do dvou kategorií vybírá odborná porota složená z řad umělců, zástupců města i veřejnosti z nárhů vznesených přímo od diváků- nás spoluobčanů.

Slovy náměstka pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivana Langra:

„Slovem nejlepší lze rozumět počin umělecky nejhodnotnější, ale také zajímavý zapojením nezvyklých aktérů, novátorský, přínosný pro veřejný prostor, odvážný, nejpopulárnější, nejvíce navštívený a podobně.”

Dá se říct, že nejen stupeň umístění, ale především získaná data v této soutěži, mohou posloužit všem zapojeným projektům jako profesionální zpětná vazba. Z výsledků zároveň vyplývá velmi pozitiní zpráva - že místní lidé místní novou tvorbu kladně reflektují. Vážíme si takového ohlasu a děkujeme Vám!

 

_________

O vílách a Králi draků

 

Představení Studia Divadla F. X. Šaldy je vedle inscenace Má to smysl druhým autorským i režisérským počinem Jany Hejret Vojtkové, členky činohry Divadla F. X. Šaldy.

Ve své nové hře se autorka znovu nebojácně vydává do tenat spletitých mezilidských vztahů, plných předsudků, klišé, netolerance, šikany a dalších negativních vzorců lidského chování, které už přitom část společnosti považuje za normalizované, běžné.

Autorka se s těmito schématy, existujícími všude kolem nás, ale odmítá ztotožnit, akceptovat je a vyrovnává se s nimi prostřednictvím pohádkového metafyzického střetu reálného světa (lidské mraveniště) a světa Fantazie, v němž jako deus ex machina dominuje Král draků se svými pomocnicemi – vílami. Příběhovou katarzí je postupné procitnutí všech dříve negativně jednajících postav a nabídka nápravy lidského světa. Součástí představení je celá řada obrazových a zvukových efektů, doprovází je originální hudba Lucie Malingerové, členky souboru.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena