HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

GIUSEPPE VERDI: LA TRAVIATA

GIUSEPPE VERDI: LA TRAVIATA
24.04.2012

-

Jedna z nejslavnějších Verdiho oper bude mít v Libereckém divadle premiéru již 18. května. Tehdy již uznávaný skladatel zde zpracoval do značné míry autobiografický román Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi. Tragický příběh nejslavnější pařížské kurtizány 1. poloviny 19. století, která se u Verdiho jmenuje Violetta Valéry a mladého, naivního Alfreda Germonta, byl v té době horkou novinkou. Verdiho zaujalo i to, že jde o příběh ze současnosti a chtěl také, aby opera skutečně vypovídala o tehdejších lidech a hrála se v současných kostýmech. Tento požadavek však u benátských cenzorů neprošel a děj musel být posunut zpět na začátek 18. století. Traviatu připravují šéf opery, dirigent Martin Doubravský a ředitel divadla, režisér Martin Otava, který o inscenaci říká:
"Nechtěli jsme Traviatu inscenovat jako přisládlou selanku, ale jako pravdivý příběh normálních lidí, které determinují jejich emoce, egoismus, touhy, životní situace, náhody i omyly. Není to příběh naivní dívky, která se zamilovala do prince. Je to příběh ryze současný. Může se odehrát dnes stejně jako před sto lety. Violetta je a byla sama. Nemá rodiče. Nikdo se o tuto dívku pro nic za nic jen tak nepostará. Chce-li přežít, musí se o to postarat sama.
V celém příběhu je všudypřítomné napětí, jiskření mezi všemi postavami. S výjimkou nezkušeného Alfreda se všichni, každý svým způsobem, brání lásce, a to především z důvodu, že s ní mají své zkušenosti. Dobře vědí, jak většina lásek končí a ustát konec milostného příběhu, to vyžaduje příliš velkou energii a příliš to bolí. A tak lásku a priori odmítají. Dávno na ni rezignovali a říkají tomu, že zmoudřeli. Prázdnotu přehlušují zábavou, chtějí žít, nechtějí si přidělávat problémy. Rozhlédněme se kolem sebe, mnohý z nás si vůbec neuvědomuje, že se vlastně od své rané mladosti směrem ke střednímu věku změnil svůj žebříček hodnot. Proč? Často proto, že má svůj vlastní pud sebezáchovy. Jakýsi ochranný obal proti bolesti. Ten má i Violetta. Brání se uvěřit, že může milovat a současně být milována. Nabízí Alfredovi přátelství, možná i dobrodružství ale rozhodně ne lásku. Ale právě o lásku Alfred stojí. Věří v lásku… Myslím si, že ten příběh by měl především bolet. Veristické drama. Je to příběh lidí, kteří jsou z morálního hlediska spodinou, i když jsou tam lidé z nejvyšších společenských kruhů. Jsou to ti, kteří ztratili ideály, ale i oni chtějí, potřebují pro něco žít. Traviata znamená „sešlá z cesty“. Tedy kurtizána. Ale Violetta není prostitutkou, která stojí na ulici, nebo každý večer střídá zákazníky. Je ženou vybraného chování, krásného vzhledu, nemalé inteligence, diplomacie, velkého šarmu. Ve hře poskytuje své „služby“ bezvýhradně a bez omezení baronovi, který ji za to platí a vydržuje ji. Zdánlivě vysoká kariéra, ale stále je to svět na prodej, svět bez emocí a citů. Touhu po jiném světě ukryla hluboko do sebe. V průběhu inscenace pak bojuje sama se sebou: Má poslechnout vnitřní hlasu a vše změnit? Má podlehnout touze být milována? Ví, že brzy zemře a nechce odejít se světa, aniž by prožila lásku. Jako režisér se snažím jasně profilovat zmíněné dva světy – svět společnosti a svět Alfredův. Svět egoismu a svět citu. Je to až absurdní myšlenka: Kdyby Violetta zůstala u svého původního stylu života, tolik by se netrápila, měla by více energie a zemřela by později a v přepychu. Takže na svou lásku doplatila. O tom ale nehrajeme. Chci-li docílit toho, aby Violetta byla tou hrdinkou, se kterou divák cítí, musím ji nechat osamocenou. Jako člověka, který má mnoho známých, ale žádné přátele. Kolik takových známých máme? Když potřebujeme jejich pomoc, otočí se k nám zády. I o tom je Traviata."
Giuseppe Verdi: La traviata, hudební nastudování a dirigent: Martin Doubravský, režie: Martin Otava, v hlavních rolích: Jana Kačírková, Lívia Obručník Vénosová, Róbert Remeselník, Richard Samek, Gabriela Kopperová, Jiří Kubík, Anatolij Orel, Blanka Černá a další, orchestr a sbor DFXŠ. Premiéra 18. 5. 2012 v Šaldově divadle.

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena