HOME
odkaz
Aktuality
odkaz

FESTIVAL 3LÄNDERSPIEL

FESTIVAL 3LÄNDERSPIEL
17.05.2016

Festival »3LänderSpiel« od 26. do 28.05.2016 v divadle Gerhart-Hauptmann-Theater Zittau.

5. Mezinárodní divadelní festival na trojmezí

 

J-O-Ś, mezinárodní divadelní iniciativa – pojmenovaná po třech nejvýraznějších horách česko - německo - polského trojmezí: Ještěd -Oybin-Śnieżka (Sněžka), oslaví festivalem »3LänderSpiel« v divadle Gerhart-Hauptmann-Theater v Žitavě na konci května svůj každoroční vrchol. Záštitu nad festivalem převzala pro rok 2016 saská ministryně pro vědu a umění, paní Dr. Eva-Maria Stange.

 

Žitavský divadelní festival se novou programovou nabídkou a činoherními představeními z Polska, Česka a letos poprvé také z Ukrajiny prezentuje stále rostoucímu mezinárodnímu publiku. Cílem je přiblížit návštěvníkům divadla činoherní umění jiných států. Představení se uvádějí vždy v národním jazyce hostujících souborů.

 

Festival hostí hned dva soubory z polské Vratislavi (Wroclawi), která je Evropským hlavním městem kultury 2016 – PSYCHOTEATR a TEATR AD SPECTATORES. O zahájení programu se však postará partnerské divadlo J-O-Ś z polské Jelení hory (Teatr im. Cypriana Kamila Norwida Jelenia Góra). Následují rozmanitá představení souboru Teatr Lubuski ze Zelné hory a divadla Zdrojowy Teatr Animacji z Jelení hory. Pro nejmenší návštěvníky festivalu je připravena vícejazyčná pohádka plná hudby s názvem »Duch hor«.

 

Samozřejmě je zde jako obvykle zastoupena i tvorba partnerského divadla J-O-Ś z Liberce, Divadla F. X. Šaldy. Vyslancem české kultury bude v inscenaci GHT »Alois Nebel«. Krátká exkurze povede Nebela a spolucestující Žitavskými horami na imaginární cestu, která naladí atmosféru na večerní představení. Duchovní otec »Aloise Nebela«, autor Jaroslav Rudiš, představení uvede a přečte ochutnávku ze svého nejnovějšího románu »Nationalstraße« (»Národní třída«).

 

S napětím je také očekávána světová premiéra souboru Theatre of Displaced People Ukraine. Ve hře »Gefangenschaft« je zpracováno 2 týdenní zajetí dokumentaristky Alisy Kovalenko separatisty ve východoukrajinském Doněcku.

 

Divadelní program bude doplněn festivalovou »Divadelní snídaní« s matiné, jakož i hudebním vystoupením kvarteta Caféhaus Quartett ze Zhořelce (Görlitz), klavíristy »Schraubenyetiho« a zakončovací párty doprovodí Indie-Pop kapela »NANO« z Prahy. Festival »3LänderSpiel« necháme letos nově doznít »Piknikem kultur«, který se uskuteční na symbolickém místě - na trojmezním bodě Německa, Polska a Česka.


Krátký přehled festivalového programu:

 

čtvrtek, 26.05.2016 | 18:00 hodin | foyer

3LänderSpiel 2016 Zahájení

Publikum může na konci května v žitavském divadle očekávat třídenní festivalový program čítající devět inscenací a četné doprovodné akce. Všechna představení, která jsou uváděna v původním jazyce (polsky, česky, ukrajinsky/rusky), budou s německými titulky, nebo budou překládána simultánně. V rámci festivalu »3LänderSpiel 2016« se budou prezentovat partnerská divadla iniciativy J-O-Ś z Jelení hory a Liberce, stejně tak i další hostující soubory z Vratislavi, Jelení hory, Zelené hory a letos poprvé kyjevské divadlo z nového hostujícího státu - Ukrajiny.

 

čtvrtek, 26.05.2016 | 19:00 hodin

3LänderSpiel Każdemu Everest

Radosław Paczocha

Režie: Piotr Jędrzejas

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Tragický osud horníků je tématem řady filmů a knih. Dobytí nejvyššího vrcholu světa je neobyčejně krásné, ale zároveň pro průměrného člověka nedosažitelné. Za tragickými nehodami stojí emočně orientovaná rozhodnutí, která je možné pochopit až v určité nadmořské výšce. Radosław Paczocha se ve svém textu pokouší podívat do tváře Everestu. Vytváří porozumění pro mimořádnost polských himalájských horolezců – požadavky na lezení a na extrémní dávky adrenalinu při dobrodružství.

 

čtvrtek, 26.05.2016 | 21:30 hodin

3LänderSpiel LAS

Režie: Angelika Pytel

PSYCHOTEATR Wrocław

»Melancholie je jako tlustá deka, která nás chrání před záludným světem.«

Město, sídliště, byty, koupelna a… les. Příběh dívenky, která je ztracená ve světě, ve kterém tancují boty, dřevorubec sleduje tajuplný les obývaný roji motýlů a vana je naplněná mořskou vodou. Je možné se rozpustit? Proč vlci bloudí městem? Je cesta zpět z temného lesa? Jak se tomu dá věřit, když nám za okny svítí reklama a slyšíme hluk tramvají? Studie osamělosti lidstva. Pokud nevědí, co mají říci, tak jednoduše zpívají.


pátek, 27.05.2016 | 9:00 hodin | foyer

3LänderSpiel Duch hor

Hudební divadlo pro děti od tří let, do kterého se mohou zapojit

Režie: Claudia Grönniger

Gerhart-Hauptmann-Theater Zittau

V Krkonoších o sobě hovoří nový druh: »lidé«. Krakonoš se společně se svými přáteli chystá objevit tyto podivné bytosti. Již brzy uzavře první přátelství.

Na základě dětských písní přibližuje »Duch hor« dětem řeč sousední země. Jako mobilní produkce putuje tato hra po mateřských školách v regionu. Dopředu probíhá pro děti úvod, aby se tyto písničky nauči

 

pátek, 27.05.2016 | 11:00 hodin

3LänderSpiel Kot ZEN

pro děti 4-10

Režie: Joanna Gerigk

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

Kočka ZEN, hudbou a tichem v divadle. Příběh vypráví o kočce, která se ve světě plném zvuků a plniv necítí dobře. Kočka ZEN sní raději o tichu. Hra je vedena takovým způsobem, že jsou zároveň vidět funkce hudby i její možnosti využití v divadle. Jedná se o srdečné, humorné a ilustrované vyprávění, které je zpracováno jednoduše srozumitelným jazykem a pojednává o hudbě a mnohém další


pátek, 27.05.2016 | 15:00 hodin | foyer

3LänderSpiel Festival kavárna

 

pátek, 27.05.2016 | 19:00 hodin

3LänderSpiel Alois Nebel

Režie: Stefan Wolfram

Gerhart-Hauptmann-Theater Zittau

Alois Nebel je dispečerem na malém nádraží v blízkosti hranic. Avšak železnice znamená pro introvertního Aloise o mnoho víc než jen pracovní zařazení. Od dětských let jsou vlaky jeho velikou vášní, celý život pozoruje příjezdy a odjezdy na kolejích. Vždy když se zvedne mlha, dostihne Aloise minulost a on vidí pouze ty vlaky, které může vidět jen on sám. Příběh o změně, nemožnosti zapomenout a o velké lásce.


pátek, 27.05.2016 | 21:30 hodin

3LänderSpiel Theatre of Displaced People Ukraine: Zajetí.

Theatre of Displaced People Ukraine

Alisa Kovalenko rekonstruuje své dvoutýdenní zajetí v květnu 2014 u separatistů v Doněcké válečné oblasti na východě Ukrajiny. V té době byla Alisa jako dokumentaristka na cestách se samoorganizovanou vojenskou jednotkou bojovníků »Pravý sektor«. Na jedné straně v projektu »Zajetí« využívá filmový materiál z té dob, a straně druhé je projekt snahou o zpracování násilí války, které Alisa osobně zažila. Německý režisér Georg Genoux se proměňuje do různých postav, které pro Alisu Kovalenko v jejím zajetí hráli významnou roli. Jedná se o velmi osobní projekt, protože se Alisa Kovalenko poprvé ve svém životě svěřuje s rozhodujícími detaily tohoto příběhu jinému člověku.

 

sobota, 28.05.2016| 16:30 hodin

3LänderSpiel Obcy z Mons

Maciej Masztalski

Režie: Maciej Masztalski

TEATR AD SPECTATORES Wrocław

23. srpna 1914 se střetnou osamělé britské jednotky s o mnoho mocnější německou armádou. Rozkaz zněl: zastavit ofenzívu Berlína. K údivu všech zadrží Britové německý postup. Když se zdá být pozice britských jednotek stabilní, žádají vojáci lukostřelce ze St. George. Andělé bombardují německé pozice krupobitím šípů a změní tím průběh bitvy. Na starých fotografiích je možné spatřit postavy zahalené v bílé a ozbrojené lukem. Na druhé straně postavy, jednoznačně zelené a malého vzrůstu. Této srpnové noci podporují britské expediční bojové síly také mimozemšťané. A to vše se odehrálo v belgickém městě Mons. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.910767222306203.1073741843.132696536779946&type=3

 

sobota, 28.05.2016 | 18:00 hodin

3LänderSpiel Strasti života

Hanoch Levin

Režie: Petr Palouš

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Nemůžeme si stěžovat na to, že bychom neznali židovskou kulturu, která nás od nepaměti obklopuje a spoluformuje. Nicméně neznáme například současné izraelské drama. Uvedeme proto v Malém divadle hru jednoho z nejlepších a asi i nejznámějších dramatiků Izraele, Chanocha Levina (1943-1999). Jejím námětem je životní bilance člověka, který se jedné noci probudí s pocitem brzkého konce. Probudí tedy svou ženu, aby jí oznámil, že ji opustí. To, co následuje, je strhující lamentace nad pocitem promarnění života, vztahu, plná smutku, výčitek, sarkasmu a typického humoru. Je to originální a skvělý text, který se dotkne každého, a kterému my, obyvatelé střední Evropy, porozumíme více než dobře


sobota, 28.05.2016 | 20:30 hodin

3LänderSpiel Ja Ciebie też…

Lech Mackiewicz, na motywach "Ditto. A Story" Chaco de Palma

Režie: Lech Mackiewicz

LUBUSKI TEATR IM. LEONA KRUCZKOWSKIEGO w Zielonej Górze

Hra byla upravena pro herce divadla Lubuski Teatr v Zelené Hoře. Pojednává o mladých hercích, jejich ctižádosti a jejich snech, jejich lásce k divadlu, k Shakespearovi a k sobě samým. Jako všichni mladí lidé, kteří se nacházejí na prahu kariéry, bojují tři hlavní organizátoři této hry o své role, o budoucnost a konečně také o lásku… Ale angažmá v činohře může známý režisér dát jen jednomu z nich. Jak se projeví konkurence na jejich přátelství a soužití?

 

sobota, 28.05.2016 | 22:00 hodin | foyer

3LänderSpiel Festival párty

Nano je indie elektro popová čtveřice, která spojuje rock'n'rollovou energii a silné melodie s melancholickým nádechem do jedinečného hudebního zážitku. Dala se dohromady v roce 2010 a od roku 2011 se pohybuje po českých klubech. Tvoří ji ex-zpěvačka Basta Fidel Marquet, ex-frontman Panamy Hadži, ex-basista z Prague Ska Conspiracy Květák a ex-bubeník Matouš z Pinking Shears. Koncerty Nano jsou energickou kombinací různých kytarových a elektronických hudebních vlivů s nečekaně autentickým soundem.

Po předzvěsti debutového alba, singlu Faster Than Love, vychází na podzim 2012 deska »2am Bedroom Songs« a je uvedena singlem Sober. Ten boduje v hitparádách Radia 1 a Alternativa TV. Kapela aktivně hraje v klubech po České republice a na festivalech, absolvovala tři turné ve Švýcarsku a spolupracovala s Národním muzeem, pro které v roce 2013 složila píseň na výstavu Peníze. Mezinárodně zabodovalo i vystoupení v Balcony TV Prague.

Na jaře 2016 vydává kapela druhou desku nazvanou Is This Art? pod producentským dohledem Jiřího Buriana. Po čtyřech letech bylo na čase zachytit na nosič vývoj kapely, která našla svébytný indie-popový zvuk a která naživo dokáže pohltit. Deska je celistvou výpovědí o nejednoznačných tématech v přímočaré a zvukově dotažené formě. Rock’n’rollová energie zůstává, silné melodie se rozvinuly, večírek pokračuje. https://www.facebook.com/music.nano/app/2405167945/?ref=page_internal


neděle, 29.05.2016 | 12:00-16:00 hodin | Trojmezí D-PL-CZ

3LänderSpiel Festivalový dozvuk

s kulturním piknikem

 

Vstupenky: +49-(0)3583-770536 & +49-(0)3581-4747474

Kontakty: j-o-s@g-h-t.de

Infos: www.g-h-t.de/de/3LaenderSpiel

Web: www.facebook.com/JOS.3LaenderSpiel

 

Vstupné: 10,00 Euro/ 5,00 Euro

Festival Pas: 20,00 Euro/15,00 Euro (všechna představení)

Festival Balíček: 44,00 Euro/33,00 Euro (celý program festivalu)

.
HOME ČINOHRA OPERA BALET PROGRAM KONTAKT
.
© 2015, Šaldovo divadlo – všechna práva vyhrazena